Tomas sestřelil hattrickem Spartu

20:29
PLZEŇ - Hokejisté pražské Sparty podlehli v předehrávce 42. kola extraligy Plzni 4:5 a ve čtvrtém vzájemném utkání v sezoně utrpěli třetí porážku. Hosté ukončili minisérii tří proher především zásluhou útočníka Romana Tomase, který vstřelil hattrick. Západočeši se minimálně do pátečního večera posunuli mezi šestici týmů, které postoupí přímo do play off.

Petr Ton před plzeňskou brankou. foto: ČTK

Souboj tradičních rivalů rozehráli výrazně lépe hosté. Na konci čtvrté minuty našel při přesilovce Dvořák zpoza branky Tomase, který zamířil přesně pod horní tyčku. V úvodu sedmé minuty už to bylo 0:2, když se puk po buly před domácí brankou dostal k Adamskému, jenž propálil Pöpperleho. Úspěšný střelec pálil o chvilku později po akci Straky, ale tentokrát Pöpperle puk se štěstím vyrazil.

V končící 13. minutě měl velkou šanci Ton, jenž ujel hostující obraně. Při zakončení samostatného úniku nezvolil tradiční střelu bekhendem, ale plzeňský brankář Francouz jeho úmysl vystihl a na forhendové straně zastavil puk betonem. Chvilku nato Sparta v přesilovce uzamkla hosty před jejich brankou, Redlihs však těsně před brankovou čárou doslova ukradl vyloženou šanci Výbornému. V 17. minutě najížděl sám na Pöpperleho Vlasák, ale neuspěl. Francouz pak ještě dvakrát vychytal Broše.

Do druhé třetiny sparťanští trenéři pozměnili složení formací a výsledek se brzy dostavil v době, kdy na trestnou lavici musel Matějovský. Při kombinaci domácích se zdálo, že Vykoukalovi utekl puk do středního pásma, ale ten ho posunul Hanzlíkovi, jenž zacílil přesně do levého horního růžku.

Hosté rychle kontrovali a ve 26. minutě vedli znovu o dva góly, když se prosadil Tomas. Pak hráli sparťané dvakrát krátce v přesilovce čtyři na tři, ale bez gólového úspěchu.

Na konci 33. minuty měli Pražané 21 sekund výhodu pěti proti třem, kterou nevyužili, ale v klasické přesilovce našel Pilař parádně Broše, jenž pohodlně zasunul kotouč do prázdné branky. Za minutu a půl bylo opět vše jinak, když svůj hattrick skrze propustnou domácí obranu završil při hře čtyři na čtyři Tomas.

Do třetího dějství vlétla Sparta v touze zápas zvrátit a již po 18 sekundách ji k tomuto cíli přiblížil Broš. Plzeňský hrdina Tomas musel na trestnou lavici ve 48. minutě a Spartě stačilo k využití přesilovky pouhých šest sekund. Přesně zacílil Ton. Stejně jako v předchozím průběhu zápasu opět následovala rychlá odpověď hostí, v 50. minutě stačilo Dvořákovi nastavit hůl po ideální přihrávce Ludvíka. Hosté ve zbytku zápasu velmi zodpovědně bránili a nepouštěli Pražany do šancí. Minutu a čtvrt před koncem sáhla domácí lavička k oddechovému času a následné hře bez brankáře, vyrovnat se však Spartě nepovedlo.

VÝSLEDEK:
Sparta Praha - Lasselsberger Plzeň 4:5 (0:2, 2:2, 2:1)
Branky a nahrávky: 24. Jan Hanzlík (Vykoukal, Netík), 34. Broš (Pilař, D. Výborný), 41. Broš (Ton, D. Výborný), 49. Ton (Vykoukal, D. Výborný) - 4. Tomas (Dvořák, Jan Kovář), 7. Adamský (Vlasák), 26. Tomas (Kracík), 36. Tomas (Vlasák), 50. Dvořák (Pácal, Ludvík). Rozhodčí: Turčan - Bláha, Bádal. Vyloučení: 7:12. Využití: 3:1. Diváci: 4195.

SESTAVY:
Sparta Praha: Pöpperle - Vykoukal, Černošek, Pilař, Gulaši, L. Procházka, Jan Hanzlík - Ton, D. Výborný, Kafka - Netík, Broš, Látal - Koreis, Hrdel, Mrňa - Podlešák, Hromas, Langhammer. Trenéří: F. Výborný a M. Jelínek.

Plzeň: Francouz - Benák, Pácal, Dresler, Smrek, Redlihs, S. Hudec, Cartelli - Adamský, M. Straka, Vlasák - Tomas, Kracík, Matějovský - Dvořák, Jan Kovář, Kubica - Šinágl, Ludvík, Kubalík. Trenéři: Hynek, Razým a Pejchar.