Češi prohráli s Ruskem 2:4, na Švédských hrách získali pouhý bod

13:40aktualizováno  19:04
STOCKHOLM/PRAHA - Český tým uzavřel LG Hockey Games porážkou 2:4 s Ruskem. Po předchozích nezdarech 6:1 se Švédy a prohře 3:2 s Finy po prodloužení skončil český výběr poslední s pouhým bodem. Poslední příčka také patří týmu Aloise Hadamczika i v celkové tabulce Euro Hockey Tour.

Karjala Cup: Rusko - Česko (zleva: Alexei Kaygorodov a Jakub Štěpánek) foto: ČTK

Oba týmy měly před vzájemným duelem jednu společnou věc - utrpěly od domácího výběru debakl. Češi ve čtvrtek podlehli 6:1 a Rusové v sobotním klání 6:2. Dalo se čekat, že obě reprezentaci si budou chtít vylepšit pošramocenou pověst.

A podle toho vypadal i úvod utkání. Po půl minutě hry vystřelil od modré čáry Afinogenov, jehož projektil Štěpánek pouze ztlumil a kotouč se zastavil před brankovou čárou. Ihned z protiútoku rozezvonil Petr Průcha břevno ruské brány.

Českému týmu se v celé reprezentační sezoně nedaří přesilovky, ale v šesté minutě se k týmu Hadamczika přiklonilo štěstí. Střela Němce od modré čáry se odrazila od zadního mantinelu zpátky do předbrankového prostoru, kde si puk za záda srazil brankář Birjukov.

O minutu později ale bylo vyrovnáno. Nadvakrát překonal brankáře Štěpánka Rybin. Ruský útočník otočil průběh zápasu, když v 39. minutě neodmítl nabídku Paršina. "Byla to nesmyslná situace, kdy Petr Vampola odjel z buly a dostali jsme ve čtyřech gól," popisoval Hadamczik okamžik, při kterém útočník ruského Omsku zamířil s bolestivou grimasou na střídačku po zásahu hokejkou do hrudi.

České naděje definitivně pohřbily dva slepené góly v rozmezí 46. a 47. minuty, kdy se trefili Galimov a Kuzněcov. Když dostalo mužstvo dva góly rychle za sebou, bylo vidět, že asi zápas těžko otočíme," řekl Hadamczik.

Petr Průcha.

Český tým se vyloženě trápil. Hráči jako Červenka, Vampola, či Kašpar zůstali za očekáváním. Alois Hadamczik na ně hodně spoléhal, ale oni své kvality, které prokazují v KHL, na Švédských hrách a v utkání s Ruskem neukázali.

Zazářil naopak navrátilec Petr Průcha, který v lednu ukončil stáž v NHL a rozhodl se pro KHL, kde se upsal Petrohradu. A byl to právě agilní odchovanec Pardubic, který jako jeden z mála Čechů předvedl záblesk geniality. Čtyři minuty před koncem si v početní výhodě půjčil puk, přes šíři útočného pásma našel skvěle volného Rolinka, a ten bez přípravy trefil odkrytou klec a uzavřel skóre zápasu.

Češi na LG Hockey Games obsadili poslední příčku, které mu patří i v celkové tabulce Evropské hokejové tour.

Poslední seriál Euro Hockey Tour pořádá Česká republika od 21. 4. do 24. 4.

LG Hockey Games, třetí turnaj hokejové Euro Hockey Tour ve Stockholmu:

Česká republika - Rusko 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 6. Němec (Rolinek), 56. Rolinek (Průcha) - 8. Rybin (Paršin, Kaljanin), 39. Rybin (Paršin), 46. Galimov (Čurilov), 47. Kuzněcov (Šipačev). Rozhodčí: Persson, Johansson - Tillerkvist, Käck (všichni Švéd.). Vyloučení: 7:7. Využití: 2:1. Diváci: 2500.

Česká republika: Štěpánek - Zíb, Škoula, Němec, Čáslava, Lojek, Mojžíš - Kašpar, Novotný, Červenka - Průcha, Marek, Rolinek - D. Květoň, Vampola, Adamský (18. Gulaš) - Jánský, Koukal, I. Rachůnek. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Švédsko - Finsko 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0) Branky a nahrávky: 28. Ericsson (Thörnberg, Melin), 58. Sandström (Persson, Magnus Johansson), rozhodující sam. nájezd Lindström - 9. Kontiola, 42. Petrell (Niskala, J. Lajunen). Rozhodčí: Gašilov, Ravodin (oba Rus.) - Dahmén, Pihlblad (oba Švéd.). Vyloučení: 7:7. Bez využití. Diváci: 9359.