Slavia porazila Liberec a ujala se vedení v sérii. Litvínov přehrál Třinec

17:29aktualizováno  21:57
PRAHA - Play off hokejové extraligy ve středu pokračovalo dalšími dvěma duely. A dařilo se domácím: Litvínov porazil Třinec 5:3 a snížil stav série na 1:2. Slavii přehrála Liberec 5:2 a ujala se vedení v poměru 2:1 na zápasy.

Litvínov - Třinec (zleva: Karel Kubát, Martin Růžička) foto: ČTK

Litvínovští hokejisté prohrávali v sérii už 2:0 na zápasy, a tak pro udržení dobré výchozí pozice pro boj o postup do semifinále potřebovali na domácím ledě nutně zvítězit. A to se jim podařilo. Třinec celý zápas pouze dotahoval vedení houževnatě bojujících domácích.

V deváté minutě se hrálo čtyři na čtyři a krátce poté, co byli Oceláři na ledě kompletní, projel Hübl jejich obranou jako nůž máslem a otevřel skóre.

Polovina základní hrací doby přinesla tři góly v krátkém sledu. Na konci 30. minuty nejprve Třinec ve čtyřech rozebral domácí pětici a Hudec blafákem do bekhendu obelstil Volkeho. Pokračující přesilovku Litvínova však stihl 37 vteřin poté zužitkovat parádní individuální akcí Lukeš, jenž zavěsil pod horní tyč. O dalších 25 sekund později ale bylo opět srovnáno, když si najel mezi kruhy Zíb a střelou bez přípravy propálil Volkeho.

Rozhodovalo se tedy až v závěrečné třetině střetnutí. Do něj Oceláři vstupovali za stavu 3:3 a ve dvojnásobné přesilovce, jenže ta byla z jejich strany žalostná. Trefili se proto až Severočeši deset minut před koncem měření.

O regulérnosti branky musel rozhodnout až videorozhodčí, neboť nebylo zcela jasné, zda se kotouč po pokusu Kubáta svezl po výstroji brankáře Hemerlíka až za čáru nebo ne.

V závěru měření sil rozpoutali třinečtí hokejisté na útočné polovině doslova peklo, jenže v tutových šancí vychytal gólman Volke jak Boka, tak i Varaďu. 19 vteřin před koncem utkání tak do prázdné branky potvrdil vítězství Lukeš.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 3. zápas:

HC Benzina Litvínov - HC Oceláři Třinec 5:3 (1:0, 2:3, 2:0)
Branky a nahrávky: 9. V. Hübl (Jareš), 31. Lukeš (V. Hübl), 36. Jenáček (V. Hübl), 50. Trávníček (Kubát), 60. Lukeš (Trávníček) - 30. Hudec (Kohn, Peterek), 31. Zíb (Peterek, Kohn), 40. M. Růžička (D. Květoň, Polanský).

Rozhodčí: Homola, Hodek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 10:11. Využití: 3:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 6215. Stav série: 1:2.

Litvínov: Volke - Černošek, Kubát, Stříteský, Jareš, Martinka, Skuhrovec - Trávníček, Vopat, Bojer - Kubinčák, V. Hübl, Lukeš - Zíma, Kracík, Jenáček - Heinisch, Gerhát, Majdan. Trenéři: Kýhos a Kučera.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Seman, Krajíček, Zíb, Lojek, Hudec - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Polanský, V. Polák - Kohn, Peterek, Zagrapan - Hrňa, McGregor, Orsava. Trenéři: Marek a B. Kopřiva.

Slavia zdolala Liberec 5:2
Do slávistické branky se po jednozápasové pauze zaviněné virózou vrátil Kopřiva, naopak chyběl útočník Jiří Doležal, který v druhém utkání dostal za faul na kapitána Bílých Tygrů Nedvěda a bitku s Podkonickým dva tresty do konce utkání. Nedvěd kvůli zranění kolena v neděli nedohrál, ale dnes opět nastoupil.

Pražanům vyšel vstup do utkání a v páté minutě se při Urbanově vyloučení ujali vedení. Při Žižkově ráně stínil Pincovi Endál, liberecký gólman vyrazil puk před osamoceného Krenželoka, který zamířil do odkryté branky.

Hosté následně při Žižkově trestu nebezpeční nebyli, po přesilovce se pak natlačil před slávistickou branku Klimenta, ale Kopřivu neprostřelil. Slavia měla pak více ze hry. Po Endálově přihrávce ale netrefil puk podle svých představ osamocený Vondrka, při Čakajíkově vyloučení nadělala Pincovi problémy Žižkova střela, Derner trefil vysokou holí Endála a domácí měli na 85 sekund početní výhodu pěti proti třem, ale nevyužili ji.

Pozápasové ohlasy

Jiří Čelanský (asistent trenéra Slavie): "Bylo to nervózní z obou stran, na začátku odskakovaly kotouče na obou stranách. My jsme se po prvních dvou gólech uklidnili, hosté se vrátili do hry z naší strany ne moc šťastnými góly, ale to k play off patří. Za výkon ve třetí třetině, kdy jsme do toho dali opravdu všechno, jsme si zasloužili vyhrát."

Jiří Kalous (Liberec): "Slavia dneska zaslouženě vyhrála, protože my jsme nepředvedli dobrý výkon. Bylo to takové utrápené z naší strany. Samozřejmě jsme chtěli, ale byla to taková křeč. Myslím si, že jsme byli trošku svázaní takovou velkou zodpovědností uspět tady. Před třetím gólem Slavie jsme udělali velkou chybu při střídání. Hráči zazmatkovali a byl tam v tom šrumec, ale to nás vůbec neomlouvá. Byl to asi klíčový moment utkání.

Liberec se snažil také hrozit, ale velké nebezpečí pro Kopřivu jeho akce neznamenaly. A trefou čtyři vteřiny před první pauzou hosté prohrávali už 0:2. Při signalizované výhodě se trefil z mezikruží parádně bekhendem do levého horního rohu Pincovy branky Svoboda.

V druhém dějství se hrálo dlouho bez šanci a v 29. minutě Liberec při trestu Trončinského ve vlastním oslabení snížil. Roth zahrál puk za svou branku, od mantinelu se odrazil k pravé tyči před Kopřivu a Vantuch slávistického gólmana nadvakrát propálil. Vzápětí se ocitl po Čermákově akci tváří v tvář Pincovi Jelínek, ale v tísni šanci neproměnil.

Odpověď přišla v 34. minutě. Při hře čtyř proti čtyřem vyhrál Nedvěd vhazování a poslal puk na modrou čáru na Trončinského, který zamířil přesně k pravé tyči. Za pět minut hrál Liberec v šesti, sudí si toho sice nevšimli, ale Slavia soupeřova zmatku při střídání využila. Po kombinaci s Jelínkem a Vašíčkem zakončil z levé strany do odkryté branky Pospíšil.

V závěrečné části se Liberec ubránil v oslabení a snažil se vymazat ztrátu. Špaček ale přestřelil a Slavia se ubránila při Krejčíkově trestu. Kopřiva pokryl u levé tyče i Duškův pokus překvapit jej zpoza branky. Nebezpečné bylo i Ondřejovo nahození.

V 55. minutě ale po Žižkově dlouhé přihrávce ujel Moravcovi Krenželok, Pinc zaváhal, jestli má proti němu vyjet, pak stihl pokus slávistického útočníka jen zbrzdit a Krenželok zakončil do prázdné branky. Výsledek pak ještě pojistil střelou z levého kruhu Čermák.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 3. zápas

HC Slavia Praha - Bílí Tygři Liberec 5:2 (2:0, 1:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 5. Krenželok (Žižka, Vondrka), 20. T. Svoboda (Pospíšil, Tomica), 39. Pospíšil (Vašíček, P. Jelínek), 55. Krenželok (Žižka), 58. Čermák (T. Svoboda) - 29. Vantuch, 34. Trončinský (P. Nedvěd).

Rozhodčí: Baluška, Ország (oba SR) - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 8:9, navíc Micka (Slavia) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 8795. Stav série: 2:1.

Slavia: Kopřiva - Kadlec, Vašíček, Roth, Žižka, Kolařík, Kuboš, Krejčík - Micka, P. Jelínek, Čermák - Pospíšil, T. Svoboda, Tomica - Krenželok, Endál, Vondrka - Jaškin, Sklenář, Poletín. Trenéři: V. Růžička st., Čelanský a Beránek.

Liberec: Pinc - Hunkes, Čakajík, Moravec, Derner, Trončinský, Holub, Ulrych - Kudrna, P. Nedvěd, Dušek - Bartovič, Podkonický, M. Hořava - Klimenta, Vak, Víšek - Ondřej, Urban, Vantuch - Špaček. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.