Souboj českých střelců: Plekanec se gólově dotáhl na Havláta

12:28
PITTSBURGH - Útočník Tomáš Plekanec přispěl v sobotním utkání NHL gólem k výhře Montrealu 3:0 na ledě Pittsburghu. Český hokejista se trefil už ve 46. sekundě zápasu, a připsal si tak vítězný gól. Druhý přidal v úvodní minutě druhé třetiny Travis Moen a skóre uzavřel ve 27. minutě Mike Cammalleri.

Zleva: Mathieu Darche, Tomáš Plekanec, Michael Cammalleri foto: Reuters

Cammalleri se tak trefil už poosmé z posledních šesti zápasů na ledě Penguins, včetně pěti gólů ve čtyřech utkáních loňského play off. "Loni to byli obhájci Stanley Cupu. Mám velký respekt k jejich výkonům a hráčům. Možná to mě nutí vydat ze sebe vždy to nejlepší," uvedl Cammalleri.

Plekanec si připsal 21. trefu v sezoně a dohnal nejlepšího českého střelce v NHL Martina Havláta z Minnesoty. Brankář Canadiens Carey Price zneškodnil všech 26 střel Tučňáků, zaznamenal osmé čisté konto v sezoně a 33. výhru, což je nejvíce ze všech gólmanů v NHL. Jeho protějšek Marc-Andre Fleury naopak po třetím inkasovaném gólu střídal.

Zápas sledovalo 18.310 diváků, Pittsburgh měl tedy v 200. domácím utkání za sebou vyprodáno, což je nový klubový rekord. Série začala v únoru 2007 a tvoří ji 171 zápasů v základní části a 29 v bojích o Stanley Cup.

Video ze zápasu Pittsburgh - Montreal

Už jen šest bodů ztrácejí na poslední postupové místo do play off hokejisté New Jersey, kteří udolali New York Islanders 3:2 v prodloužení a připsali si 22. výhru z posledních 27 zápasů. Devils tak vůbec poprvé v sezoně dosáhli padesátiprocentní úspěšnosti, mají na kontě 32 výher a 32 proher.

"Nikdy jsem si nemyslel, že se nám to může povést," přiznal Lemaire. Když 23. prosince nahradil na střídačce Johna MacLeana, měli Devils bilanci 9-23. "Ten kopec se zdál tak vysoký, že mě ani nenapadlo o tom přemýšlet," uvedl Lemaire, který ale odmítl diskutovat na téma postupových šancí do play off. "Zeptejte se mě, až budeme ztrácet pět bodů." O góly Devils se postarali netradiční střelci. Skóre otevřel v 2. minutě nováček Jacob Josefson, pro něhož to byla premiérová trefa v NHL.

47 42 (14+28)

Rozhodující branku v prodloužení pak po asistenci Patrika Eliáše vstřelil obránce Anssi Salmela, který se trefil poprvé po třinácti měsících. Ďábly dělí šest bodů a dva týmy od osmého Buffala, které podlehlo 3:4 devátému Torontu. Maple Leafs tak ztrácejí na Sabres už jen čtyři body, stejně jako Atlanta, která otočila utkání ve Philadelphii a zvítězila 5:4 v prodloužení.

Thrashers prohrávali po dvou třetinách 0:3. Kouč Craig Ramsay se následně na radu trenéra brankářů Clinta Malarchuka rozhodl vystřídat gólmany a místo Ondřeje Pavelce, který kapituloval třikrát z dvanácti střel, poslal do branky Chrise Masona. Thrashers vyhráli třetí třetinu 4:1, vítězný gól vstřelil v druhé minutě prodloužení Ron Hainsey.

"Přišel jsem o přestávce do kabiny a oznámil hráčům, že místo Pavelce bude chytat Mason. Také jsem jim řekl, že brankáři musejí v každém utkání podat stoprocentní výkon, aby udrželi naše naděje na vítězství. A že když se někomu zrovna nedaří, měl by mu na oplátku pomoct zbytek mužstva. Prostě že jsme jeden tým a ať to dokážeme na ledě," popsal Malarchuk svůj proslov v kabině.

"Víte, tohle není moje práce, chodit do šatny a něco říkat. Ale byl jsem na náš tým trochu naštvaný..." "Tohle bylo poprvé, co něco takového udělal. Možná by si to měl zopakovat častěji, protože to naprosto zafungovalo," řekl s úsměvem útočník Andrew Ladd, který 45 sekund před koncem třetí třetiny vstřelil vyrovnávací gól na 4:4.

Jak výjimečný obrat se Atlantě povedl dokazuje i statistika. Zápas, v němž po dvou třetinách vedli o tři góly, prohráli Flyers naposledy v roce 1987. Povinné vítězství vybojovali v sobotu hokejisté Nashvillu, kteří porazili 4:2 zdecimované Colorado a zůstávají na dohled elitní osmičce. V enormně vyrovnané tabulce Západní konference ztrácejí na devátém místě pouhý bod na čtveřici týmů před sebou.

K vítězství nad Coloradem, které prohrálo osmnáctý z posledních devatenácti zápasů, přispěl i Martin Erat, který v páté minutě asistoval u úvodního gólu, dvě sekundy před koncem třetí třetiny pak trefou do prázdné branky skóre uzavřel.

V sestavě Avalanche scházeli nejproduktivnější hráč Paul Stastny i Milan Hejduk, kteří se zranili při pátečním duelu s Anaheimem.

Výsledky NHL

Pittsburgh - Montreal 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)
Branky: 1. Plekanec, 21. Moen, 27. Cammalleri. Střely na branku: 26:20. Diváci: 18.310.

Toronto - Buffalo 4:3 (1:1, 1:2, 2:0)
Branky: 12. MacArthur, 31. Bozak, 45. Grabovskij, 47. Kessel - 3. Weber, 32. Hecht, 36. Leopold. Střely na branku: 29:42. Diváci: 19.347.

New Jersey - NY Islanders 3:2 v prodl. (1:0, 0:2, 1:0 - 1:0)
Branky: 2. Josefson, 46. Clarkson, 64. Salmela (Eliáš) - 22. Comeau, 27. Tavares. Střely na branku: 35:15. Diváci: 17.625.

Philadelphia - Atlanta 4:5 v prodl. (1:0, 2:0, 1:4 - 0:1)
Branky: 15., 35. a 54. Leino, 25. Timonen - 42. E. Kane, 53. Bogosian, 58. Enström, 60. Ladd, 62. Hainsey. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 40 minut, z 12 střel inkasoval tři góly a úspěšnost zásahů měl 75 procent. Střely na branku: 24:41. Diváci: 19.892.

Florida - Tampa Bay 4:3 v prodl. (0:0, 1:1, 2:2 - 1:0)
Branky: 25. Booth, 43. R. Carter, 46. Bergfors, 65. Garrison - 35. Stamkos, 53. Lecavalier, 58. Gagne. Střely na branku: 27:38. Diváci: 16.607.

St. Louis - Detroit 3:5 (1:2, 0:1, 2:2)
Branky: 10. Cracknell, 44. Backes, 47. D'Agostini - 12. Salei, 13. Helm, 39. Krönwall, 54. Dacjuk, 55. Abdelkader. Střely na branku: 29:27. Diváci: 19.150.

Nashville - Colorado 4:2 (2:0, 1:2, 1:0)
Branky: 5. Weber (Erat), 12. Halischuk, 34. Ward, 60. Erat - 25. O'Reilly, 40. Winnik. Střely na branku: 29:38. Diváci: 17.113.

Calgary - Vancouver 3:4 (2:1, 1:3, 0:0)
Branky: 3. Bäcklund, 4. Stajan, 31. Moss - 30. a 40. D. Sedin, 9. Kesler, 36. Burrows. Střely na branku: 23:32. Diváci: 19.289.

Carolina - Columbus 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)
Branky: 50. Skinner, 60. T. Ruutu - 21. a 59. MacKenzie (na první Hejda), 5. Pahlsson. Střely na branku: 31:28. Diváci: 18.680.

San Jose - NY Rangers 2:3 po sam. náj. (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 13. Clowe, 37. Eager - 17. Christensen (Prospal), 22. Sauer, rozh. nájezd Dubinsky. Střely na branku: 33:22. Diváci: 17.562.