Mise Jágra a spol. začala výhrou nad Finskem

20:37
BRNO - Hokejová reprezentace porazila v úvodním zápase Českých hokejových her v Brně Finsko 2:1. Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika, mezi kterými byli poprvé před blížícím se mistrovstvím světa i Jaromír Jágr a posily ze zámořské NHL, sice prohrávali 0:1, ale poté góly Tomáše Rolinka a Romana Červenky zápas otočili. Druhý zápas na turnaji seriálu Euro Hockey Tour čeká Česko v sobotu, kdy se utká s Ruskem.

Česko - Finsko (radost domácích). foto: ČTK

Finové v Brně představili jen jednu z pěti posil ze zámořské NHL, které mají momentálně v kádru. Nastoupil pouze obránce Joensuu z New Yorku Islanders, čtveřice Mikko Koivu, Tuomo Ruutu, Salmela a Lepistö ještě nehrála. Český tým naopak nasadil všechna esa, která má Hadamczik k dispozici, a úvod utkání patřil domácím.

České hokejové hry, čtvrtý turnaj seriálu Euro Hockey Tour v Brně

Česká republika - Finsko 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 39. Rolinek (Voráček, Vrána), 49. Červenka (Průcha, Jágr) - 11. Aaltonen (Lehterä, Vehanen). Rozhodčí: Lärking, Persson (oba Švéd.) - Bláha, Pouzar. Vyloučení: 1:4. Bez využití. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Česká republika: Pavelec - Martínek, Krajíček, Rachůnek, Škoula, Němec, Čáslava, Nakládal, Mojžíš - Havlát, Marek, M. Michálek - Jágr, Červenka, Průcha - Voráček, Vrána (41. Koukal), Rolinek - M. Růžička, Novotný, Hubáček. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Finsko: Vehanen - Niskala, Välivaara, Väänänen, Puistola, Heitanen, Mäenpää, Kukkonen, Jaakola - Puustinen, Kapanen, Lahti - Pihlström, Immonen, Pesonen - Aaltonen, Lehterä, Pyörälä - Joensuu, Nokelainen, Komarov. Trenér: Jukka Jalonen.

Tabulka EHT:
1 Rusko 9 7 0 0 2 31:21 21
2. Švédsko 9 5 1 0 3 33:24 17
3. Finsko 10 2 1 2 5 23:29 10
4. Česko 10 2 1 1 6 19:32 9

Za podpory vyprodaného Ronda se reprezentanti tlačili do útoku a před brankářem Vehanenem bylo často rušno. Skóre však nedokázali otevřít Červenka, Voráček ani Hubáček s Novotným. Mnohem lepší efektivitu měli Finové. V 11. minutě ujel obraně Aaltonen, a přestože jej Mojžíš fauloval, překonal Pavelce. Vyrovnat mohl v 15. minutě Růžička, ale Vehanen stihl puk směřující do odkryté branky vyrazit hokejkou.

Ve druhé třetině se hra soupeře, se kterým se český tým utká i v základní skupině na mistrovství světa, zlepšila. Finové rychle kombinovali a dařilo se jim přečíslovat domácí výběr. Ve 27. minutě mohl vyrovnat Michálek, ale neuspěl, stejně jako později Jágr. Prosadit se mohli i Seveřané, Aaltonen ale po rychlém protiútoku střílel vedle.

Při Červenkově trestu byl blízko druhé branky Niskala, ale Pavelec byl pozorný. Po Vokounově omluvence česká brankářská jednička pro MS si se štěstím poradila i se střelou Välivaary, která prošla za jeho záda. Pavelec však stihl puk včas zastavit lapačkou. Ve 39. minutě se podařilo českému týmu vyrovnat, když po souhře s Voráčkem prostřelil Vehanena kapitán Rolinek. Ve třetí části se v české sestavě objevil Koukal, který se posunul na post prvního centra. Marek se poté přesunul místo Vrány do třetí formace.

O druhý gól domácích se ale postaral útok, který nedoznal změn. Spolupráci s Jágrem a Průchou zakončil střelou k pravé tyči ve 49. minutě Červenka. Finové byli blízko vyrovnání pět minut před koncem normální hrací doby, Aaltonen s Lehterou ale své přečíslení nezakončili ideálně. Těsně vedení již Češi udrželi, Seveřanům se nepodařilo vyrovnat ani v závěrečné power play.