Strakova Plzeň vyhrála bitvu nad Jágrovým Kladnem

21:22aktualizováno  22:38
PLZEŇ - Hokejisté Plzně zdolali v předehrávce 11. kola extraligy Kladno 2:1 po samostatných nájezdech a posunuli se na druhé místo tabulky. V rozstřelu o tom rozhodl Jan Kovář. Indiáni bodovali pošesté za sebou, z toho pětkrát zvítězili. Rytíři po sérii šesti vítězství podruhé za sebou prohráli.

Plzeň - Rytíři Kladno. Marek Židlický z Kladna (vlevo) a Martin Straka z Plzně foto: ČTK

Plzeň - Kladno 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 25. Gulaš, rozhodující sam. nájezd Jan Kovář - 5. Tlustý (Plekanec, Židlický). Rozhodčí: Fraňo, Souček - Ondráček, J. Svoboda. Vyloučení: 3:2, navíc Mocek (Kladno) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 8236.

V souboji bývalých spoluhráčů z Pittsburghu, New Yorku Rangers i reprezentace - domácího lídra Martina Straky a kladenského Jaromíra Jágra - se radoval plzeňský patriot a oplatil velkému kamarádovi prohru z minulého měření sil v extralize. V něm Kladno v říjnu 2004 vyhrálo v Plzni 3:1. Na začátku zápasu byli aktivnější hosté a gólman Rask si připsal několik zákroků.

V páté minutě už se Rytíři dočkali vedení, když Plekanec projel po levé straně a předložil puk na pravou stranu Tlustému, který snadno prostřelil finského gólmana. Postupem času začala hrozit i Plzeň, ale Chábera si poradil se střelami St. Pierra, Lva i Straky. Indiáni se následně ubránili při vyloučení Pituleho a na druhé straně zahrozil Gulaš.

Na přelomu první a druhé třetiny se ubránila Plzeň při dalším oslabení a sama pak měla po vyloučeních Majeského a Eberleho dlouho početní výhodu včetně deseti vteřin v pěti proti třem. Nejdříve měl šanci Vlasák a o vyrovnání se postaral Gulaš, který se natlačil do brankoviště, přikopl si puk a Majeský jej nešťastně hokejkou zametl do vlastní branky. Při dalším náporu domácích nebezpečně vystřelil Slovák.

Raska v polovině zápasu prověřil Dragoun a potom po Hovorkově průniku přes Ševce zachránila domácí opět posila z Bostonu. V 37. minutě ujel Dvořák, ale Chábera jeho blafák do bekhendu zastavil levým betonem. Na druhé straně měl možnost zase Dragoun. V 39. minutě po náporu srazil Mocek Straku na kladenskou branku, plzeňský kapitán zamířil se zraněním v obličeji do šatny a Mocek dostal trest na pět minut a do konce utkání. Plzeň se ale v dlouhé přesilovce neprosadila.

Ještě před pauzou se dostal k nebezpečné střele Slovák a po ní už Chábera zasahoval jen proti Strakovu pokusu. Indiáni zůstali v tlaku a Rask byl prakticky bez práce. Naopak Chábera čelil velkému počtu střel a vyznamenal se především při Ševcově ráně. V 55. minutě se prosadil do šance Slovák, ale těsně minul levou tyč. Nerozhodlo ani nastavení, v němž po špatném střídání domácích dohrávalo Kladno 68 vteřin v přesilovce. Při ní diváci aplaudovali Strakovi za práci v oslabení. Nájezdy načal trefou Jágr, ale Plekanec s Tlustým už proti Raskovi neuspěli, zatímco za domácí se trefili Hanzlík i Kovář.

Co řekli trenéři

Michal Straka (Plzeň): "Chtěli jsme začít aktivně, ale bohužel jsme prvních deset minut koukali, jak hraje Kladno. Za tu dobu jsme snad vystřelili jen jednou na bránu. Pak jsme se oklepali, přestali jsme se bát a hru jsme srovnali. Ve druhé třetině byly pasáže, kdy byl vždycky jeden tým lepší. Klíčový moment byl začátek třetí třetiny, kdy jsme měli ještě zbytek přesilovky čtyři minuty, ale bohužel jsme s tím naložili špatně. Přesto jsme byli ve třetí třetině lepší a Kladno jsme přestříleli 12:1. Gól jsme nedali a byla to spravedlivá remíza. Na nájezdy jsme nejdříve mysleli, že tam dáme Adama Svobodu, ale Tuukka Rask si věřil, tak jsme ho tam nechali a nakonec to vyšlo."

Jiří Kopecký (Kladno): "Bylo to vyrovnané utkání. Do půlky zápasu jsme byli lepší my, měli jsme i větší šance. Od půlky utkání Plzeň hru vyrovnala, naším vyloučením do čtyř na pět minut se dostala na koně a třetí třetinu nás přehrávala. Remíza je podle mě spravedlivá a penalty jsou kdo s koho. Proti nám v té sestavě, v jaké jsme, každý podá nadprůměrný výkon. Minule to byl Zlín, dneska hrála výborně Plzeň a my se s tím musíme vyrovnat a začít opět vyhrávat."