Neumannová a Bauer uspěli ve Světovém poháru

11:04
NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ - Kateřina Neumannová podruhé za sebou vyhrála závod Světového poháru v Novém Městě na Moravě. Na trati 10 kilometrů volnou technikou zvítězila s velkým náskokem před Ruskou Julií Čepalovovou a Ukrajinkou Valentinou Ševčenkovou. Lukáš Bauer doběhl na trati o pět kilometrů delší druhý za Francouzem Vincentem Vittozem.

Kateřina Neumannová. foto: ČTK

Neumannová obhájila své prvenství z ledna, v olympijské sezoně vyhrála podruhé a celkově již popatnácté v kariéře.

"Samozřejmě jsem na vítězství myslela. Měla jsem natrénováno, ale Čepalovovou a Šmigunovou jsem brala za vyrovnané soupeřky," řekla Neumannová po doběhu České televizi. Ruska Čepalovová držela s Neumannovou krok pouze první tři kilom,etry. V polovině trati měla už měla česká závodnice náskok devíti vteřin, ale trenér Stanislav Frühauf jí nahlásil rozdíl pouze tří vteřin. "Vyděsila jsem se a začala jet na doraz," řekla Neumannová.

"Viděl jsem, že je v pohodě. Jela famózně a v esíčkách to roztrhala. Od šestého kilometru to bylo dané a ztratit mohla jen kolizí nebo karambolem," prohlásil Frühauf.

Neumannová opět potvrdila, že na volné desítce je v poslední době skoro neporazitelná. V této disciplíně získala v Oberstdorfu titul mistryně světa a za dva roky v ní prohrála jen letos v Lahti s Čepalovovou. V Novém Městě chyběla ze špičky jen velká soupeřka Neumannové a vedoucí závodnice Světového poháru Marit Björgenová z Norska.  Na prvním měřeném mezičase ještě vedla Čepalovová o šest desetin, ale po třech kilometrech už byla první Neumannová. Po osmi kilometrech měla česká lyžařka náskok více než třicet vteřin.

Bauer nestačil pouze na Francouze
K tomu, aby dnes na obou zlatých stupíncích stáli Češi, chybělo Bauerovi 8,5 sekundy. Český lyžař zajel nejlepší závod sezony a poosmé stanul ve Světovém poháru na stupních vítězů. Přitom před startem bral antibiotika. "Obrovská spokojenost. Byl to pro mě start s otazníkem a jsem velmi příjemně překvapen," řekl Bauer v cíli.

Trenér Miroslav Petrásek mohl mít před olympijskou nominací radost z výsledků svých svěřenců. Závod se vydařil i Milanu Šperlovi, který devátým místem dosáhl svého nejlepšího výsledku v SP. Bodoval i šestnáctý Jiří Magál. "Celý tým předvedl skvělý výkon. Lukáš byl fantastický a neméně dobře zajel Šperl," řekl kouč.

Bauer rozjel podle svých slov závod přiměřeně. Nechtěl riskovat, ale od prvních mezičasů figuroval na prvních místech. Od poloviny trati bylo jasné, že bojuje o výhru s Vittozem. Na mezičase po 11,4 kilometru činili rozdíl mezi nimi jen čtyři sekundy, ale nakonec Francouz svůj náskok zdvojnásobil.

"Nejvíc jsem se trápil v posledním kole," řekl Bauer, který spolupracoval s bronzovým medailistou Rakušanem Christianem Hofmannem. "Snažil jsme se za ním šetřit síly a to možná bylo důsledkem toho, proč jsem skončil druhý," uvedl Bauer, jenž na Vysočině dokázal vyhrát v roce 2003.