Tomeček nestihl trajekt na Dakar

9:40
MÁLAGA - Tomáš Tomeček na dakarské rallye skončil. Pilot českého kamionu Tatra měl v nedělní druhé etapě vážnou nehodu, při které převrátil svůj kamion na bok.

Tomáš Tomeček foto: ČTK

Posádka zůstala podle informací z Letka Racing Teamu nezraněna, do pozdních večerních hodin však nebylo zřejmé, zda bude s poškozeným vozem moci pokračovat v soutěži. Rozhodně ale přišla o šanci na dobré umístění v tomto ročníku rallye, protože ve výsledkové listině inkasovala pětihodinovou penalizaci za neprojetí cílem.

Nehoda ovlivnila výsledky etapy, kterou vyhrál stejně jako při silvestrovské premiéře Rus Vladimir Čagin s kamazem. V cíli pořadatelé zaregistrovali nejprve jen dva další kamiony, později započítali časy dalším pěti včetně tatry Karla Lopraise, který byl hodnocen na sedmém místě s jedenáctiminutovým mankem. Všem dalším týmům, které uvízly v neprůjezdném místě, přidělili organizátoři shodnou ztrátu 17 minut a 49 sekund.

Tomeček přiznal, že k nehodě došlo po jeho chybě. "Jel jsem moc rychle," uvedl na webových stránkách týmu. "Převrátil jsem tatru na pravý bok. Je potlučená a teče z ní olej," dodal. Až po zásahu jeřábu bude podle něj zřejmé, zda bude možné v závodu pokračovat. "Nyní to nevidím moc optimisticky," řekl Tomeček odpoledne. Do cíle dorazila alespoň druhá týmová tatra, kterou řídí Brazilec Andre de Azevedo s českým navigátorem Jaromírem Martincem.

V soutěži automobilů slavil vítězství opět nováček dakarské rallye Carlos Sainz ze Španělska. Dvojnásobný mistr světa v automobilových soutěžích, který jede s volkswagenem, zvítězil v dnešní rychlostní zkoušce s náskokem 25 vteřin před bývalým elitním francouzským lyžařem Lukem Alphandem.

Stejné je i průběžné pořadí, v němž Sainz vede o téměř čtyři minuty. "To byl tedy povedený začátek. Vyhrát obě etapy v Evropě hned při prvním startu je moc fajn," řekl Sainz.
Úřadující šampion Stéphane Peterhansel, nejúspěšnější účastník historie proslulé pouštní rallye, je desátý, když jej i ve druhé etapě zdržela prázdná pneumatika. Český pilot Peter
Jerie s belgickým spolujezdcem Sergem Bruynkensem v buggině Honda dnes dojeli 91. s mankem přes 23 minut a celkově jim patří 88. místo.

Mezi motocyklisty byl nejrychlejší Portugalec Ruben Faria, který v sobotní úvodní etapě skončil druhý, pak ale dostal dvanáctiminutovou penalizaci za pozdní příjezd do časové
kontroly. Novým lídrem je Španěl Isidre Esteve Pujol, český jezdec Ivo Kaštan se po 61. místě v etapě posunul na celkovou 80. pozici.  Závodníci se nyní přesunou do Maroka, kde v pondělí absolvují 672 kilometrů s cílem v Ar-Rašídíji.