Slavia si z Londýna odvezla debakl

22:37
LONDÝN - Rekordním debaklem skončil pro fotbalisty Slavie dnešní zápas Ligy mistrů s Arsenalem. Pražané prohráli 0:7; postarali se tak o nejvyšší porážku českého klubu v evropských pohárech a vyrovnali nejvyšší prohru v historii soutěže.

Theo Walcott střílí druhý gól do sítě Martina Vaniaka foto: ČTK

Slávistický kouč Karel Jarolím poslal do zápasu hodně ofenzivní sestavu a snaha hrát otevřenou partii s lídrem Premier League dopadla pro vedoucí tým české ligy prachbídně. Na hrotu útoku byl sice osamocený Vlček, ale ze zálohy jej měli podporovali další dva útočníci Šenkeřík a Ivana, příliš možností k tomu však neměli. Navíc na krajích obrany nastoupili hodně ofenzivní fotbalisté Krajčík a Pudila.

2002/03 Real Madrid - KRC Genk 6:0

I domácí kouč Arséne Wenger překvapil, když do základní sestavy nepostavil českého reprezentanta Rosického. Ze zraněných mu chyběli nejlepší střelec týmu van Persie a obránce Sanderos. Na straně hostů však chybělo mnohem více hráčů - Brabec, Latka, Švento, Šmicer, Janda.

Rozhodlo se už v páté minutě
Zápas nezačal pro hosty dobře. Již v páté minutě si u postranní čáry Hleb pohrál s dvojicí Krajčík a Šenkeřík, nahrál nabíhajícímu Fábregasovi a ten chladnokrevně technickou střelou na vzdálenější tyč z patnácti metrů nedal Vaniakovi šanci. Slavia se pokusila o odpověď ve 12. minutě, ale po Krajčíkově akci se Šenkeřík v šestnáctce k míči nedostal. Kalivodova střela o minutu později šla nad branku.

Domácí hráli v poklidu, drželi dlouhé minuty krátkými přihrávkami míč a hledali mezery ve slávistické defenzivě. Nejslibnější akce hostů přišla ve 23. minutě, ale Ivanova střela šla těsně nad břevno. Vzápětí dali hráči Arsenalu soupeři lekci z produktivity. Fábregasův roh nedokázal odvrátit Švec ani Pudil a míč se dostal až ke Hlebovi, po jehož skákavé střele se vrhal Vaniak, ale Hubáček nešťastně změnil její směr do vlastní sítě.

Těsně před půlhodinou hry Vaniak po Adebayorově hlavičce Slavii podržel zázračným zákrokem, když nohama odvrátil téměř jistou branku. Čtyři minuty před přestávkou ale přišly dvě hrubé chyby hostů. Nejdříve Pudil z poloviny hřiště nesmyslně adresoval zbytečnou malou domů Vaniakovi, jenž míč "ideálně" naservíroval osamocenému Walcottovi, který gólmana Slavie obešel a potřetí rozvlnil síť.

Do druhého poločasu poslal kouč Jarolím na hřiště Jablonského místo Kalivody, ale k výrazné změně ve vývoji zápasu to nevedlo. Hned po šesti minutách nechala slávistická obrana na levé straně zcela volného Hleba, ten obelstil Krajčíka a přízemní střelou překonal Vaniaka.

Slávisté byli v naprostém útlumu a domácí hráče vůbec nedokázali pokrývat. V 55. minutě Hleb poslal do uličky míč na Walcotta, ten jakoby omámil Krajčíka s Hubáčkem a střelou od tyče dal pátou branku. O tři minuty přišla další pohroma. Skvěle hrající Hleb unikl po levé straně a po následné narážečce Adebayora s Walcottem zůstal zcela osamocený Fábregas, proti jehož zakončení byl Vaniak opět bezmocný.

Teprve za tohoto stavu měla šance i Slavia. V 68. minutě stačil jen se štěstím vyrazit Almunia Krajčíkovu střelu, o minutu později zlikvidoval i dobrý Vlčkův pokus. Na druhé straně ale po přihrávce Rosického, jenž přišel do hry v 63. minutě za Hleba, se za obranu hostů dostal znovu Walcott, tentokrát z úhlu Vaniaka naštěstí neprostřelil. Šest minut před koncem jen zázračně vyboxoval Vaniak Walcottovu střelu a následná rána Rosického zazvonila o tyč. Slávisté si oddechli, ale v poslední minutě je dorazil střídající Bendtner.

Výsledek:
Arsenal - Slavia Praha 7:0 (3:0)

Branky: 5. a 58. Fábregas, 41. a 55. Walcott, 24. vlastní Hubáček, 51. Hleb, 90. Bendtner. Rozhodčí: Farina - Stagnoli, Romagnoli (všichni It.). ŽK: Flamini, Hleb - Volešák. Diváci: 59.621.