Hirvonen vyhrál v Turecku

14:44
TURECKO - Dvojnásobným triumfem továrního týmu Ford skončila Turecká rallye. Vítězem osmého podniku mistrovství světa v automobilových soutěžích se stal Fin Mikko Hirvonen, který porazil o 7,9 sekundy krajana Jariho-Mattiho Latvalu a vrátil se do čela seriálu.

Hirvonen ovládl Turecko. foto: AFP

Na prvním místě v šampionátu Hirvonen vystřídal úřadujícího čtyřnásobného mistra světa Francouze Sébastiena Loeba, který s citroënem dokončil soutěž na třetím místě se ztrátou 25,7 sekundy.

Loebovi nebylo nic platné, že v Turecku vyhrál celkem pět rychlostních zkoušek, zatímco Hirvonen jen tři. Také ve sbírání soutěžních triumfů je Francouz úspěšnější, když letos vyhrál už pět rallye. Hirvonen zvítězil podruhé v sezoně, přesto vede se ziskem 59 bodů, Loeb má o tři body méně.

Hirvonen vstupoval do závěrečného dne s náskokem 16 sekund na Latvalu, který z manka dokázal ukrojit, ale ztrátu nesmazal. "Fantazie, ale bylo to těsné. Přední pneumatiky mám úplně sjeté, poslední kilometry jsem jel s děravou gumou a nebyl si jistý, zda to bude stačit," prohlásil po šestém vítězství v kariéře Hirvonen.

Český jezdec Martin Prokop s produkčním mitsubishi v soutěži skončil poté, co ve druhé etapě přijel pozdě do časové kontroly a neodstartoval do čtrnácté rychlostní zkoušky.

Výsledky:
1. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Ford Focus) 4:42:07,1, 2. Latvala, Anttila (Fin./Ford Focus) -7,9, 3. Loeb, Elena (Fr., Monako/Citroën C4) -25,7, 4. Sordo, Martí (Šp./Citroën C4) -2:25,6, 5. H. Solberg, Menkerud (Nor./Ford Focus) -2:33,7, 6. P. Solberg, Mills (Nor., Brit./Subaru Impreza) -2:48,2, 7. Wilson, Martin (Brit./Ford Focus) -4:24,2, 8. Rautenbach, Senior (Zim., Brit./Ford Focus) -7:46,7.
    Průběžné pořadí MS (po 8 z 15 závodů)
    1. Hirvonen 59 bodů, 2. Loeb 56, 3. Latvala 34, 4. Atkinson (Austr./Subaru Impreza) 31, 5. Sordo 30, 6. P. Solberg 20.
    Pořadí týmů: 1. BP-Ford 99, 2. Citroën 90, 3. Subaru 53, 4. Stobart-Ford 43, 5. Munchi's-Ford 16, 6. Suzuki 10.