Anglie pláče: Murray prohrál a ve finále Federera nevyzve

16:21aktualizováno  20:10
LONDÝN/PRAHA - Domácí miláček Andy Murray se do finále Wimbledonu neprobil. Ve vyrovnaném semifinále prohrál s Andy Roddickem. Američan tak potřetí v kariéře změří ve wimbledonském finál síly s Rogerem Federerem.

Andy Murray foto: AFP

Andy Roddick postoupil potřetí v kariéře. V neděli se Roddick utká o titul se Švýcarem Rogerem Federerem, kterému podlehl v letech 2004 a 2005.

Ani kouzelnické schopnosti nepomohly Tommy Haasovi k vítězství nad Federerem v semifinále Wimbledon. Prvním finalistou se stal po urputné bitvě švýcarský elegán, světová dvojka porazila německého tenistu 3:0 na sety 7:6 (3), 7:5 a 6:3.

Andy Roddick (6-USA) - Andy Murray (3-Brit.)

6:4, 4:6, 7:6 (9:7), 7:6 (7:5).

Roger Federer vede 2:0 na sety a servíruje za stavu 2:2 a 30:15 v setu třetím, když dojde k nejkurióznější situaci zápasu, možná celého letošního Wimbledonu. Švýcar předvede parádní kraťas, ten ovšem Haas s vypětím všech sil zahraje těsně za síť.

JAK ČAROVAL TOMMY HAAS NA SÍTI:

Následně se bezmocně začne před soupeřem máchat rukama a raketou. Zaklínání mu vyšlo, Federer lehký míček zahrál do autu a oba tenisté se na sebe několik vteřin ze vzdálenosti několika desítek centimetrů s úsměvem dívají. I tento moment dokázal, že v prvním semifinále mužské dvouhry letošního Wimbledonu se na centrálním dvorci sešli dva gentlemani.

ROGER FEDERER VS. TOMMY HAAS:

Více důvodů k radosti měl ovšem švýcarský expres, který měl po celý zápas mírně navrch, když vyprodukoval téměř dvakrát více vítězných úderů, Haas zároveň i dvakrát častěji chyboval. Jedenatřicetiletý rodák z Hamburku si ve svém premiérovém wimbledonském semifinále nedokázal proti soupeři vypracovat jediný brejkbol a tak "Fedexovi" stačilo proměnit k vítězství 3:0 na sety dvě z osmi možností na prolomení soupeřova podání.

Roger Federer (2-Švýc.) vs. Tommy Haas (24-Něm.) 7:6 (3), 7:5, 6:3

Esa: 11:11. Vítězné údery: 49:28. Nevynucené chyby: 15:31. Brejkboly: 2/8 - 0/0. Celkem získaných míčů: 112:81. Čas: 122 minut.

Sedmadvacetiletý švýcarský elegán postoupil nakonec po dvou hodinách a dvou minutách zaslouženě do svého sedmého wimbledonského finále v řadě. "Ze svého výkonu mám velkou radost, je neuvěřitelné být zase v dalším wimbledonském finále," uvedl šťastný Federer. Celkové si Švýcar zahraje o grandslamový titul podevatenácté, čtrnáctkrát se radoval z vítězství.

Pokud v neděli před zraky britské královny a Peta Samprase vyhraje popatnácté, stane se nejúspěšnějším tenistou historie. "Není to jediný důvod, proč hraju tenis, protože to hlavní je, že mě to baví a užívám si to. Ale to, co mě může potkat v neděli, je docela mimořádné," dodal Federer.