Osmou etapu Tour vyhrál domácí Sanchéz, Kreuziger v hlavním pelotonu

Tour de France

17:29aktualizováno  18:11
SAINT-GIRONS - Osmou etapu Tour de France, která zavedla peloton přes tři těžká stoupání z Andorry zpět do Francie, vyhrál po úniku španělský cyklista Luis León Sánchez. Ve žlutém trikotu lídra zůstal Ital Rinaldo Nocentini, jenž dnes dojel do cíle v Saint-Girons spolu se všemi favority i českým jezdcem Romanem Kreuzigrem necelé dvě minuty po vítězi.

Vítěz osmé etapy, španělský cyklista Luis León Sánchez. foto: ČTK

Pětadvacetiletý Sánchez byl po 176 km nejrychlejší z kvarteta uprchlíků a navázal na Tour na své loňské etapové vítězství. V závěrečném spurtu porazil Francouze Sandyho Casara, jenž byl první na úvodním stoupání první kategorie na Port d'Envalira i následujícím druhé kategorie na Col de Port.

TOUR ŘEČÍ ČÍSEL

8. etapa (176 km):
1. L. Sanchez (Šp.) 4:31:50, 2. Casar (Fr.), 3. Astarloza (Šp.) oba stejný čas, 4. Jefimkin (Rus.) -3, 5. Rojas (Šp.), 6. Riblon (Fr.), 7. P. Velits (SR), 8. Minard, 9. Roy, 10. Voeckler (všichni Fr.), ...26. Kreuziger (ČR) všichni -1:54.

Průběžné pořadí:
1. Nocentini (It.) 30:18:16, 2. Contador (Šp) -6, 3. Armstrong -8, 4. Leipheimer (oba USA) -39, 5. Wiggins (Brit.) -46, 6. Klöden (Něm.) -54, 7. Martin (Něm.) -1:00, 8. Vandevelde (USA) -1:24, 9. A. Schleck (Luc.) -1:49, 10. Nibali (It.) -1:54, ...14. Kreuziger -2:40.

Třetí skončil další Španěl Mikel Astarloza tři sekundy před Rusem Vladimirem Jefimkinem, jemuž nevyšel únik ze skupiny čtyři kilometry před cílem.

Sánchez se díky triumfu posunul z 24. místa na jedenácté v celkovém pořadí a stal se rázem lídrem svého týmu Caisse d'Epargne, který dnes opustil vítěz Tour 2006 Oscar Pereiro. Průběžně 38. muž závodu odstoupil zhruba po 85 kilometrech kvůli celkové únavě.

Padesátičlenný peloton dojel do cíle minutu a 54 sekund po Sánchezovi i se všemi hvězdami. Žlutý trikot patří stále Nocentinimu, jenž vede o šest sekund před Španělem Albertem Contadorem a o další dvě sekundy před slavným navrátilcem Lancem Armstrongem. Třiadvacetiletý Kreuziger obsadil 26. místo a stále je čtrnáctý se ztrátou 2:40 na Nocentiniho.

Před prvním volným dnem v pondělí je v neděli na programu poslední vrchařská etapa v Pyrenejích. Na 160,5 km čeká jezdce po čtyřiasedmdesáté v historii Tour výšlap na Col du Tourmalet, na nějž se stoupá 17,1 km s průměrným sklonem 7,4 procenta.