Hlavní favoritky MS basketbalistek na úvod nezaváhaly

20:51
BRNO - Vstup do mistrovství světa basketbalistek dnes zvládly všechny tři favorizované celky Ruska, Austrálie i USA. Ruské vicemistryně světa v brněnské skupině D jasně porazily Japonsko 86:63 a v pátek je čeká duel s domácí reprezentací, která si poradila s Argentinou 67:53. V Ostravě obhájkyně titulu Australanky porazily Kanadu 72:47 a americké olympijské vítězky přehrály Řecko 99:73.

MS v basketbalu žen: USA - Řecko. foto: ČTK

Rusky o své výhře rozhodly ve druhém poločase, v němž přesněji střílely a v podkošových soubojích naplno uplatnily výškovou převahu. Doskakování ovládly v poměru 61:28. Houževnaté a bojovné Japonky byly nebezpečné především z tříbodového území, odkud skórovaly devětkrát. Rusky měly hlavní oporu v pivotce Marii Stěpanovové, ke které se po změně stran přidaly Irina Osipovová s Ilonou Korstinovou.

"Vítězství bylo těžce vybojované. Museli jsme využívat výškové převahy, abychom eliminovali japonskou rychlost. Vyplatil se nám dobrý doskok, hodně bodů jsme dali po opakovaných střelách," konstatoval ruský kouč Boris Sokolovskij.

MS v basketbalu žen: Rusko - Japonsko.

Australanky si snadno poradily s Kanadou. V úvodu vedly 18:3, a třebaže pak dovolily soupeři se alespoň částečně přiblížit, zápasu dominovaly, ale překvapivě se trápily při střelbě za tři body. Ze 16 pokusů pouze tři skončily v síťce. Nejlepšími střelkyněmi byly Kristi Harrowerová a hlavní hvězda Lauren Jacksonová se 13 body.

Američanky získaly v ofenzivně laděném utkání s Řeckem už do první přestávky bezpečný náskok, přestože ještě v sedmé minutě vedl soupeř. Pak už se hrálo ale podle amerických not i přes skvělý střelecký výkon Evanthie Maltsiové. Opora USK Praha dala 29 bodů včetně šesti trojek a byla střelkyní dne, zdatně jí také sekundovala i Styliane Kaltsiduová s 21 body.

Tým USA byl ale mnohem vyrovnanější a hned pětice hráček skórovala dvouciferně.

"Řekyně měly dvě střelkyně, které jsme nemohli zastavit. Ale je to první zápas a u něj je pokaždé velmi důležitý hlavně výsledek," řekl trenér USA Geno Auriemma.

Naprosto bez problémů vstoupily do šampionátu i mistryně Evropy Francouzky, které deklasovaly Senegal 83:45. Bronzové medailistky z ME Španělsky ještě výraznějším způsobem pokořily dalšího afrického zástupce Mali 80:36.

O překvapení se postarala Korea vítězstvím nad čtvrtým týmem z posledního MS Brazílií 61:60. Korejky těžily z bleskových protiútoků a výhru ve vyrovnaném duelu vybojovaly košem šest sekund před koncem. Předcházela mu školácká ztráta míče brazilské rozehrávačky Pintové a Kim Či-jun sólový útok proměnila v nečekané vítězství.

"Brazilky byly větší, my zase rychlejší a těžily jsme z brejků. Chtěly jsme vyhrát víc, mentálně jsme byly silnější," řekla Kim Kwe-rjong, se 14 body nejlepší střelkyně Korejek.

Bělorusko po vyrovnaném průběhu rovněž trochu překvapivě porazilo Čínu 68:57. Hlavní tahounkou vítězek byla Jelena Leučanková, která zaznamenala takzvaný double-double za 20 bodů a 12 doskoků.