Northug zesměšnil v cíli Hellnera a vyhrál. Češi ve štafetě selhali, dojeli osmí

12:30aktualizováno  15:47
OSLO/PRAHA - Petter Northug si zase pohrál se soupeři a v cíli štafetového závodu na 4x10 kilometrů suverénně dovezl domácí Norsko do cíle na prvním místě. Fenomenálnímu Norovi nestačil ani jeho kamarád Marcus Hellner ze Švédska, třetí dojel do cíle Tobias Angerer. Překvapením je šest místo Japonců, české kvarteto dojelo se ztrátou 2,58 minuty na osmém místě.

Marcus Hellner a Petter Northug v cíli. foto: Reuters

"Na olympiádě jsem říkal, že umístění do šestého by bylo fantastické a stejné to je tady," řekl reprezentační trenér Miroslav Petrásek po čtvrtečním tréninku. "Bronz z olympiády byl malý sportovní zázrak a teď by to bylo ještě o maličko víc. Kluci udělají maximum, aby zajeli dobře a já doufám, že budeme před plným domem vidět," prohlásil.

PODROBNOSTI V ON-LINE REPORTÁŽI.

Na trati to ale pro české barvy vypadalo nadějně pouze první dva kilometry. Poté začal udávat tempo Švéd Daniel Richardsson, které Martin Jakš nedokázal akceptoval a čelo závodu se vzdalovalo metr po metru. Na předávku dorazil na 11. pozici se ztrátou 81 vteřin a v té chvíli bylo jasno, že medailový sen je v prachu.

O NORTHUGOVI ČTĚTE ZDE

"Probíhaly mi hlavou myšlenky na Liberec," přiznal Jakš, jenž se trápí po nemoci, kterou prodělal před přípravou na MS. "Kdybych na tom byl normálně, tak bych byl schopný se držet ve skupině, ale to nešlo. Snažil jsem se myslet na to, abych jel, co jsem schopen a ztrácel, co nejmíň. Ale nemohl jsem se dostat do tempa," říkal smutně Jakš.

Anketa

Předvedl Northug ve finiši štafety ponižující gesto vůči soupeřům, když si přikládal prst k ústům a cílem projel bokem?

Ano, bylo to naprosto zbytečné a ponižující pro soupeře 1473
Ne, prostě je nejlepší, tak si to může dovolit 446

Lukáš Bauer sice dělal na druhém úseku, co mohl, leč marně. Na chvíli stáhnul čelo závodu na minutový rozdíl, jakmile se ale na čele začalo závodit, ztráta opět narostla. České trápení nevylepšili ani bruslaři Magál s Koukalem, jen díky slabším soupeřům se nakonec čeští lyžaři prodrali na osmé místo.

"Myslím, že je to zklamání. Ambice štafety, i když se v sezoně nedařilo úplně nejlíp, byly určitě vyšší. Nebudeme se plácat po ramenou a tvrdit, že osmé místo je po loňském třetím nějaký zázrak, je to průměrný výsledek," řekl finišman Koukal. "Říkal jsem, že rozhodne klasika. Martin Jakš tam nebyl a pak už jsme jeli o osmé místo. To víceméně odpovídá realitě, co teď jezdíme," uvedl trenér Miroslav Petrásek.

Marcus Hellner a Petter Northug.

O tři pozice vylepšili umístění z Liberce, kde Jakš rupnul na úvodním úseku o více jak dvě minuty a nakonec z toho bylo jedenácté místo. S českým neúspěchem se tak nějak počítalo, překvapením je ale v cíli sedmé místo Rusů, za které totálně selhal nejzkušenější člen kvarteta - na třetím úseku ztratil mezi šestým a desátým kilometrem Alexander Legkov 100 vteřin na nejlepší.

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Oslu

Muži - štafeta 4x10 km:
1. Norsko (Johnsrud Sundby, Rönning, Gjerdalen, Northug) 1:40:10,2, 2. Švédsko (Rickardsson, Olsson, Södergren, Hellner) -1,3, 3. Německo (Filbrich, Teichmann, Göring, Angerer) -5,7, 4. Finsko -15,0, 5. Itálie -31,3, 6. Japonsko -1:39,2, 7. Rusko -2:36,1, 8. Česko (Jakš, Bauer, Magál, Koukal) -2:58,0, 9. Švýcarsko -3:10,7, 10. Estonsko -3:11,1.

A tak se před Rusy v cíli dostali senzačně i Japonci, který mají za sebou nejlepší výsledek v historii. O medaile se od závěru třetího úseku pral kvinteto Norsko, Švédsko, Finsko, Německo a Itálie. Závod nejprve skvěle rozjeli Švédové, na třetím úseku zazářili Finové, ovšem závěr?

Ten patřil k obrovské radosti bouřícího Osla třetí severské zemi - Norsku. Fenomenální Northug si na svém úseku dvakrát na stejném kopci otestoval své soky, aby je následně zbrzdil. Rozhodující nástup si schoval až na poslední převýšení před stadionem a cílovou rovinku pak odjel v ležérním tempu.

Ve finiši si opět neodpustil zesměšňující gesta k soupeřům, pásku protnul bokem před druhým Hellner a trochu překvapivě Němci, které dovezl na bronzovém stupínku veterén Tobias Angerer. Pro Nory to bylo šesté štafetové zlato na MS v řadě a celkově již čtrnácté.