Skvělý Bauer skončil ve skiatlonu šestý, ztratil ale na Richardssona

14:45aktualizováno  16:46
FALUN - První i druhé místo už je ztraceno, přesto má český lyžař šanci urvat pro sebe třetí pozici v celkovém pořadí Světového poháru v sezóně 2010/11. Potřebuje k tomu ve finále SP ve švédském Falunu získat o 41 bodů více než Švéd Daniel Richardsson. První krok ale české hvězdě nevyšel ve skiatlonu nevyšel. Závod vyhrál Northug před Di Centou a Richardssonem, Bauer dojel na šestém místě.

Lukáš Bauer foto: Reuters

Úvod klasické části rozjeli Češi Bauer s Jakše hodně zvolna a na prvním mezičase na metě 2,5 kilometru figurovali oba až ve čtvrté desítce startovního pole (ve finále SP startuje padesát nejlepších jezdců průběžného pořadí). Na pěti kilometrech již byla ale česká esa v popředí, ovšem ani oni nezachytili nástup Richardssona zhruba na sedmém kilometru.

FINÁLE SP

- Za vítězství v jednotlivých etapách se uděluje polovina bodů oproti klasickým závodům SP - 1. místo 50 atd. (stejně jako při Tour de Ski), plné body se pak rozdělí v neděli po posledním závodu série i SP - patnáctce volně s handikapovým startem.

Soupeř Bauera Daniel Richardsson utekl spolu s Rusem Alexanderem Legkovem. Švéd si moc dobře uvědomil, že je lepší klasik než bruslař a tak za to pořádně vzal. Bauer s dalšími pronásledovateli s Northugem a spol. ztrácel na vedoucí duo zhruba 10 vteřin. České eso opět předvedlo parádní výkon a vedoucí dvojici těsně před přezouváním sjel a dotáhl k nim i další závodníky. V polovině trati figuroval Bauer na 4. místě, Jakš byl osmadvacátý.

Richardsson ale nepolevil v tempu ani po změně lyží, nechal se dojet Northugem a následně i Di Centou a pořádně pláchli skupince zhruba osmičlenné skupince, ve které jel i český závodník. Na posledním mezičase 2200 metrů před cílem sice švédskému habánovi ujela dvojice Northug-Di Centa, zatímco zezadu se k němu blížili chrti pronásledovatelé vedení Bauerem.

Průběžné pořadí finále SP

1. Northug 1:08:42,4, 2. Jönsson -1:27,6, 3. Rickardsson -1:37,2, 4. Cologna -2:02,6, 5. Di Centa -2:05,3, 6. Manificat -2:25,1, ...8. Bauer -2:36,9, 29. Jakš -4:42,4.

Ti ale Švéda již sjet nedokázali. Závod nakonec vyhrál Northug, do sprinterského souboje s ním se totiž italský veterán Di Centa ani nepustil. přesto slavil velký úspěch. Richardsson projel vyčerpán s desetivteřinovou ztrátou. O dalších 12 vteřin později projel cílem na šesté pozici i Lukáš Bauer, kterému se tak třetí místo ve SP vzdálilo.

Richardsson získal k dobru dalších 7 bodů (na Bauera tak má náskok 48 bodů) a do nedělního závodu na 10 kilometrů volně vyjede s náskokem zhruba téměř jedné minuty na českou jedničku. Martin Jakš skončil ve skiatlonu na 28. pozici s téměř dvouminutovou ztrátou.

VÝSLEDKOVÝ SERVIS - FINÁLE SP

Průběžné pořadí finále SP před sobotním závodem: 1. Northug 12:00,2, 2. Jönsson -16,2, 3. Modin (Švéd.) -32,3, 4. Rönning -34,7, 5. Černusov -41,7, 6. Hattestad (Nor.) -47,2, ...23. Bauer -1:26,7, 37. Jakš -1:47,9.

Skiatlon - 10km klasicy + 10 km volně (hromadný start)