Legendární gymnasta Andrianov zemřel po dlouhé těžké nemoci

21:52
MOSKVA - Legendární ruský gymnasta Nikolaj Andrianov, jeden z nejúspěšnějších olympioniků všech dob, dnes zemřel ve věku 58 let.

Andrianov. foto: Reprofoto

Držitel patnácti olympijských medailí včetně sedmi zlatých trpěl podle agentury Reuters neurodegenerativním onemocněním, takzvanou multisystémovou atrofií, a nebyl schopen hýbat končetinami ani mluvit.

"Byl nemocný dlouhou dobu," řekl trenér ruské gymnastické reprezentace Alexandr Alexandrov.

Andrianov sbíral medaile na třech olympiádách - v Mnichově, Montrealu a Moskvě. Největší medailovou žeň sklidil v roce 1976 na hrách v Kanadě, kde získal čtyři zlata včetně víceboje, dvě stříbra a jeden bronz. Celkem nastřádal sedm zlatých, pět stříbrných a tři bronzové medaile.

S 15 cennými kovy byl dlouhou dobu nejúspěšnějším olympionikem mezi muži podle počtu medailí, než ho v Pekingu překonal americký plavec Michael Phelps, který má ve sbírce 14 zlatých a dvě bronzové. V absolutním pořadí je před Andrianovem ještě další bývalá sovětská sportovní gymnastka Larisa Latyninová s bilancí 9-5-4.

Kariéru, během které se stal také čtyřikrát světovým a desetkrát evropským šampionem, Andrianov ukončil krátce po moskevské olympiádě. V roce 2001 byl uveden do Síně slávy Mezinárodní gymnastické federace. Jeho manželkou byla rovněž úspěšná gymnastka Ljubov Burdová, dvojnásobná olympijská vítězka v soutěži družstev.