Lidovky.cz

Sportovci - 'důchodci': My vám ukážeme!

Sport

  11:20
PRAHA - Vzpírají se osudu. A také přibývajícím rokům. Tělo, kolikrát sužované zraněními, si stěžuje, ale oni stále válí. V klubech si jich váží, protože i ve věku nad čtyřicítkou jsou schopni udělat z mnohem mladších soupeřů trhací kalendář. Jako kdysi fotbalista Stanley Matthews, který ještě v padesáti nastoupil za prvodivizní Stoke City. Ale proč chodit tak daleko?

Dominik Hašek. foto: ČTK

Takzvaní veteráni, byť o něco mladší než anglický rytíř, se vyskytují stále. "Ještě pořád máme šanci na třetí místo v lize," zasní se házenkář Plzně Martin Šetlík. Pivot, bývalý reprezentant, který se v roce 2008 definitivně vrátil ze zahraničních štací do mateřského klubu, oslaví v srpnu 42. narozeniny. Však mu také spoluhráči říkají Dědku. "V týmu máme samé mladíky. Občas si to někdo dovolí, ale na tréninku je předběhnu, a zmlknou," usmívá se klubová ikona.

V létě nejspíš uzavře sportovní dráhu, v Plzni toho litují. "Martin je pořád hodně platný hráč, osobnost, jež umí mladíky strhnout. Schází jim zkušenosti, on jich má na rozdávání," ví trenér Vladimír Haber. Kde se ve sportovcích bere touha prodloužit si kariéru? Atletka Jarmila Kratochvílová získala dvě zlaté medaile na prvním MS v Helsinkách v roce 1983, ve dvaatřiceti. S ovály se rozloučila až čtyři roky poté, když na MS v Římě skončila pátá v běhu na 800 metrů.

Plzeň - Brno (zleva: Dopita a Straka).

"Sportovec je zvyklý na tréninkový rytmus a neumí si představit život bez zažitého stereotypu," říká sportovní fyzioterapeut, docent Pavel Kolář, zatímco podle sportovního psychologa Pavla Slepičky bylo v případě Kratochvílové důležité, že začínala s atletikou až v pozdějším věku. "Ve třiceti tak byla z motivačního hlediska zajíc. Úspěchy ji povzbuzovaly, sportovec může být mladý i v pětatřiceti. Když se ovšem začne brzy zajímat, za kolik hraje nebo běhá, stárne rychleji."

Důležité je i zdraví. "Tělo občas volá o pomoc, loni mi operovali rameno, předloni koleno. Proto už tolik netrénuju. A dodnes si blahořečím, že jsem už zamlada nepodceňoval rehabilitaci," říká Šetlík. "Důležitá je i životospráva," připomíná smečař Aera Odolena Voda Petr Galis, v pětačtyřiceti suverénně nejstarší hráč volejbalové extraligy.

"A zdraví taky, samozřejmě. Občas se ozvou záda nebo kolena, ale nic vážného to není. Těší mě, že mi to pořád jde, že můžu být platný," pokyvuje hlavou hráč, který má za sebou také devět sezon ve Španělsku. Mezi českými hokejisty kraluje Dominik Hašek, jenž i ve 46 letech nepomýšlí na odchod z KHL, zatímco v extralize udivují svými výkony čtyřicátníci Martin Ručinský a Jiří Vykoukal.

Vaniak.

"Zamlada jsem přes léto dával tréninku opravdu hodně, proto teď můžu pokračovat. A hrát chci dál, pokud mi vydrží zdraví," říká naganský šampion Ručinský, útočník Litvínova. Také Jiří Vykoukal, dvojnásobný mistr světa, si pochvaluje zdraví. "Tělo sice nadává, ale teď, když po sezoně odpočívám, nadává ještě víc. Chybí mu zápřah," přibližuje obránce, který byl naposledy hráčem Českých Budějovic. A co další sezona? "Když mi bude hokej chybět, naskočil bych někdy v listopadu. To aby tělo nedostalo takový záhul," vysvětluje.

Oba špičkoví hokejisté se zatím loučit nehodlají. A co ostatní? "Vláďa Haber u nás končí, od léta bych rád dělal trenéra. Když to nevyjde, rok si odpočinu a naberu síly," má jasno házenkář Šetlík, který je v Plzni zároveň sportovním ředitelem a koučem dorostu. "Já chci hrát co nejdéle. Vyučil jsem se zedníkem, ale od osmnácti mě živí volejbal. Vsadil jsem na tuhle kartu, takže bych nejraději zůstal u sítě," přemítá smečař Galis.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.