Abraham odstartuje v Austrálii ze čtvrté řady

10:44
PHILLIP ISLAND - Motocyklový jezdec Karel Abraham obsadil v kvalifikaci na Velkou cenu Austrálie v MotoGP jedenácté místo a v neděli odstartuje ze čtvrté řady. Z páté řady vyrazí Jakub Kornfeil, který dnes zajel ve třídě Moto3 třináctý čas.

Český jezdec MotoGP Karel Abraham foto: Reuters

Abraham zaostal o více než dvě sekundy za mistrem světa Caseym Stonerem, jenž bude z pole position útočit v domácí Grand Prix na šesté prvenství za sebou. Český jezdec se svou ducati dosáhl absolutní rychlosti 339,6 km/h, čímž překonal zhruba o šest km/h rekord okruhu Phillip Island, který držel od roku 2005 Španěl Carlos Checa.

"Beru to spíš jako takovou kuriozitu, závod se díky rekordu určitě nevyhrává. Ale samozřejmě mě těší," uvedl Abraham v tiskové zprávě. S kvalifikací byl spokojen, litoval jen deště v závěru, který mu znemožnil ještě vylepšit čas. "Jezdil jsem v silné skupině a měl šanci ještě zrychlit, bohužel začalo pršet. Dobré je, že časy na úrovni toho nejlepšího dokážu zajíždět opakovaně. Nechci to zakřiknout, ale slušně nastavená je i motorka. Zadní pneumatika pořád klouže, takže mechanici se rozhodují, jestli na zítřek ještě zkusíme nějakou změnu," řekl.

Stonera bolel kotník

Přestože si Stoner před víkendem stěžoval, že ho bolí v létě operovaný kotník, a navíc v úvodu kvalifikace upadl, porazil jasně oba adepty na titul mistra světa. Druhý Španěl Jorge Lorenzo ztratil na Stonera 517 tisícin sekundy a jeho krajan Dani Pedrosa téměř sekundu. Před závěrečnými dvěma závody vede Lorenzo celkové pořadí před Pedrosou o 23 bodů a v neděli může slavit titul.

Kvalifikaci Moto3 ovlivněnou slabým deštěm ovládl už jistý mistr světa Němec Sandro Cortese před krajanem Jonasem Folgerem. Kornfeil byl o 1,238 sekundy pomalejší než Cortese.