Hladká jízda. Berdych přehrál Pouilleho a zahraje si semifinále Wimbledonu

US Open

19:01aktualizováno  20:27
Londýn - Tenista Tomáš Berdych si podruhé v kariéře zahraje semifinále Wimbledonu a mezi čtyři nejlepší na grandslamu se dostal znovu po roce a půl. Český hráč ve středu zvládl na londýnské trávě roli favorita a ve čtvrtfinále zdolal Francouze Lucase Pouilleho jasně 7:6, 6:3 a 6:2.

Tomáš Berdych a jeho vítězné gesto po úspěšné výměně foto: Reuters

Desátý nasazený Berdych získal s překvapením turnaje Pouillem první set ve zkrácené hře a pak už dominoval. Jeho pátečním semifinálovým soupeřem bude buď domácí favorit Andy Murray, nebo Francouz Jo-Wilfried Tsonga.

„Je to skvělý pocit být tady zase v semifinále, ale pořád ještě mám něco před sebou. Soustředím se na další zápas, na svoji hru, abych prošel dál,“ řekl Berdych, toužící zopakovat si wimbledonské finále z roku 2010. „To by bylo úžasné. Pořád doufám, že ještě alespoň jednou ty zkušenosti využiju. Pracuju na tom, aby se mi to povedlo.“ Berdych hrál ve Wimbledonu čtvrtý den v řadě a den po dokončení pětisetové výhry nad krajanem Jiřím Veselým. Proti světové třicítce Pouilleovi, který před turnajem nevyhrál na trávě ani zápas, předvedl vysoký standard, agresivní hru a stejně jako v předešlých zápasech si dokázal dojít pro vítězný volej na síť.

Dvaadvacetiletý Pouille přece jen byl ve svém prvním grandslamovém čtvrtfinále svázanější. Nepomáhal si tolik servisem jako v předchozích zápasech a udělal osm dvojchyb. Zkušený a ve hře stabilní Berdych toho naplno využil.

Berdych: Hra za tmy? Jestřáb nic neviděl a my měli. Obrázek si udělejte sami

Relativně vyrovnaný byl jen první set, ale Berdych byl převážně o krok napřed. Brejk ze třetí hry sice vzápětí ztratil, ale v tie-breaku byl důraznější. Na začátku druhé sady vzal soupeři servis, vedl rychle 3:0 a výhodu do konce sady udržel.

Publikum si na kurtu číslo jedna dlouho hledalo oblíbence a zpočátku bylo tišší. Postupně se přiklonilo na stranu Francouze a doufalo ve vyrovnanější průběh, ale Berdych dál hrál dlouhé míče k základní čáře a obrat nepřipustil.

Od stavu 0:1 získal ve třetím setu pět her v řadě. Při svém servisu ukončil duel čistou hrou a k postupu potřeboval jen necelé dvě hodiny.

Jednoznačný výsledek? Na papíře možná, hlásí Berdych

„Nebylo to tak jednoduché, i když to tak na papíře vypadá. Musel jsem tvrdě pracovat. Na začátku jsem hledal svůj rytmus, který jsem našel v tie-breaku, a pak jsem diktoval hru. Hrál jsem agresivněji a solidně,“ zhodnotil Berdych zápas.

S Murraym má Berdych negativní bilanci 6:8 a prohrál poslední čtyři vzájemné souboje včetně loňského semifinále na Australian Open. Nad Tsongou naopak vede 7:3 a naposledy vyhrál loni na turnaji v pařížské hale Bercy.

Zopakuje Tomáš Berdych na Wimbledonu svou šest let starou finálovou účast?
Tomáš Berdych a jeho vítězné gesto po úspěšné výměně

„Nemám tu moc, abych si soupeře mohl sám určit. Ať vyhraje ten lepší a já budu připraven na kohokoli, kdo postoupí,“ řekl Berdych.

Minimálně dvakrát si z Čechů vedle Berdycha zahráli semifinále Wimbledonu už jen vítěz turnaje Jan Kodeš a Ivan Lendl, který je nyní trenérem Murrayho.

Vedle Wimbledonu byl Berdych v grandslamovém semifinále dvakrát i na Australian Open (2014, 2015), jednou na antuce v Paříži (2010) a na US Open (2012).