Komická Tour. Lídr Froome dobíhal do cíle bez kola, žlutý trikot oblékl Yates

17:00
MONT VENTOUX/PRAHA - Pokud byla jedenáctá etapa Tour bláznivá kvůli větru, tak ta dvanáctá byla naprosto šílená. Chris Froome, Richie Porte a Bauke Mollema v závěrečném výstupu na vrchol Mont Ventoux narazili do před nimi jedoucí motorky. Brit pak běžel stovky metrů pěšky, Porte nahazoval řetěz. Novým lídrem Tour je tak benjamínek Adam Yates. Roman Kreuziger spadl na třináctou příčku.

Chris Froome se po komické srážce a běhu po silnici musí vzdát žlutého trikotu. foto: ČTK/AP

Co se to ve dvanácté etapě na Tour de France stalo?

Kilometr před cílem vepředu ujíždí trojice Chris Froome, Richie Porte a Bauke Mollema, když najednou...

Co vlastně?

Chvíli nikdo nic neví, protože kamery zabírají běžícího Chrise Frooma. Bez kola! Za běhu volá něco do vysílačky, otáčí se, ale týmový vůz nikde. Až po pár set metrech dostává kolo od neutrálního vozu, ale na tom sedí jak vosa na bonboně. Nemůže zacvaknout do pedálů, má jiné tretry.

„Nebyl tam žádný prostor pro motorky ani pro cyklisty. Chris zlomil rám, já byl blokován až za Geraintem Thomasem, když se to stalo. Byli jsme moc daleko, je to noční můra,“ řekl sportovní ředitel Sky Nicolas Portal.

Až o pár set metrů dál konečně přijíždí vůz Sky a Froome dostává své kolo. Do cíle ale dojíždí demorazilovaný kousek před Romanem Kreuzigerem.

Na Baukeho Mollema ztratil minutu a 40 vteřin, ztratil i na většinu favoritů včetně Naira Quintany a přišel o žlutý trikot. Teď je až šestý a na vedoucího Adama Yatese ztrácí 53 vteřin.

Francouzská režie následně nabízí záběr, který poodhaluje roušku tajemství. Motorka, která jela před unikající trojicí, musel nejspíš kvůli nezodpovědným fanouškům zastavit a právě do ní narazili Froome, Porte i Mollema.

Nizozemec z toho vyšel ještě nejlíp. Vysvobodil své kolo a pokračoval dál. Porte řešil technický problém se svým řetězem, sice ho zvládl vyřešit, ale ztratil minutu a půl.

Chris Froome v cíli 11. etapy Tour de France.
Peter Sagan v zeleném dresu na Tour de France.

A Froome? Ten zlomil rám. Na kolo ještě zkusil sednout, ale nešlo to, a tak ho po chvíli odhodil a vydal se cíli vstříc po svých! Běžel pár stovek metrů než dostal své náhradní kolo z týmového vozu.

Neuvěřitelné.

Neutralizační pravidlo na posledních třech kilometrech se v horské etapě použít nedá, ale všichni tři cyklisté byli postiženi nárazem do motorky. „Teď čekáme, jestli se bude něco dít,“ řekl Portal. Rozhodčí zatím o neutralizaci stále jednají. Yates si pro žlutý dres na podium ještě nevystoupal.