Jako první v historii. Americký plavec Dressel vybojoval tři tituly v jeden den

20:16
Budapešť - Dvacetiletý Američan Caeleb Dressel vybojoval jako první plavec v historii v jeden den tři tituly mistra světa. Celkem v Budapešti nasbíral již šest zlatých medailí. O jeden triumf méně má jeho slavná krajanka Katie Ledecká, která vyrovnala svou bilanci z minulého šampionátu v Kazani.

Caeleb Dressel foto: ČTK

Loni na olympijských hrách v Riu získal Dressel dvě zlaté medaile ve štafetách a byl ještě ve stínu fenomenálního Michaela Phelpse, ale na mistrovství světa v Budapešti již vycházející hvězda zazářila naplno. Floridský rodák dnes vyhrál nejprve 50 metrů volný způsob, pak ovládl závod na 100 metrů motýlek a na závěr přispěl ještě k prvenství smíšené štafety na 4x100 metrů volný způsob ve světovém rekordu.

Ledecká je ve 20 letech již čtrnáctinásobnou světovou šampionkou. Páté zlato v Budapešti přidala na trati 800 metrů volný způsob. Víc titulů na jednom šampionátu dokázala získat jen její krajanka Missy Franklinová, která v roce 2013 v Barceloně ovládla šest disciplín. Ledecké uniklo zlato ve středečním závodu na 200 metrů volný způsob, kde se dělila o druhé místo.

Caeleb Dressel

Už druhý světový rekord zaplavala v maďarské metropoli Švédka Sara Sjöströmová. V semifinále závodu na 50 metrů volný způsob vymazala časem 23,67 sekundy osm let starý výkon Němky Britty Steffenové, který byl o šest setin horší.

Ve finále si Sjöströmová zkusí vynahradit zklamání ze stovky volným způsobem, ke které nastupovala jako favoritka poté, co v rámci štafety zlepšila světový rekord na 51,71. Ve finále se ale musela spokojit s časem 52,31 a druhým místem. Více se jí daří v motýlkářských závodech - po stovce dnes zvítězila i na poloviční trati. Má již šest světových titulů, všechny z motýlkářských tratí.