6:00
new orleans - Super Bowl – každoročně nejsledovanější a zároveň nejštědřeji hodnocená jednorázová sportovní akce na světě. A váš tým se jej nezúčastní jen kvůli kardinálnímu omylu rozhodčích. – Tak se musí cítit hráči amerického fotbalu z týmu New Orleans Saints a jejich fanoušci po nedělním semifinále play-off s Los Angeles Rams.

Nickell Robey-Coleman slaví účast Rams v Super Bowlu. Los Angeles tam ale po jeho zákroku neměl hrát. foto: ČTK/AP

Hráč si klekl při hymně a lidé začali pálit boty Nike. Nová kampaň rozzuřila Trumpovy zastánce

Celá „fotbalová“ veřejnost se proto nyní ptá, jak se mohla stát tak skandální chyba sudích v soutěži, kde jde o tak velké peníze.

A kde jsou velké peníze rovněž investovány do moderních technologií, které sudím umožňují zpětně rozpoznat přečin proti pravidlům. Takhle se z účasti v Super Bowlu radují naopak hráči Rams, kteří vyhráli 26:23 v prodloužení.

O co přesně v konferenčním finále NFC (Národní fotbalové konference) šlo?

Minutu a 45 sekund před koncem čtvrté čtvrtiny cornerback Rams Nickell Robey-Coleman zhruba šest metrů od endzony helmou nedovoleně srazil receivera domácích Tommyleeho Lewise, čímž mu zabránil přijmout přihrávku.

Pokud však hráč míří přímo do těla soupeře, aniž by si všímal míče, mají ho rozhodčí potrestat za tzv. pass interference.

Sudí přitom Rams nijak nepokárali, a přestože Saints proměnili následný field goal, jímž se dostali do vedení 23:20, dostali hráči Los Angeles šanci vyrovnat v závěru čtvrté čtvrtiny field goalem na 23:23, což poslalo zápas do prodloužení.

To stejným způsobem rozhodl v čase 63:13 kopáč Rams Greg Zuerlein.

Přitom pokud by sudí posoudili inkriminovanou situaci jako faul, Zuerlein by už šanci vyrovnat nedostal. Saints by tak získali automatický první down a z času by mohli ubrat tolik, že by soupeř už neměl kdy reagovat.

Proto v kouči Saints Seanu Paytonovi zůstala po zápase velká zášť. „Volali mi (zástupci soutěže), že to rozhodčí podělali. Nevím, jestli se někdy stalo zjevnější pass interference. S tímhle se pravděpodobně nikdy nevyrovnáme,“ smutnil.

Servítky si nebrala ani basketbalová hvězda James Harden. „NFL chtěla LA v Super Bowlu, je to prosté a jednoduché,“ uvedl na Twitteru.

Finále si Los Angeles zahraje 4. února od 00.30 SEČ s New England Patriots.