Lidovky.cz

Brzký konec putování

Magazín

  9:31
LONDÝN - Britský mladý muž s velkým snem si umínil, že bude putovat bez peněz z britského Bristolu až do Indie. Bez utracení jediné penny chtěl dokázat, že ve světě ovládaném penězi lze přežít i bez nich. Nakonec se ale dostal jen do Calais, kde narazil na „velkou“ jazykovou bariéru.

Poutník Mark Boyle. foto: Lidové noviny

Osmadvacetiletý Mark Boyle, který vyrazil na cestu pouze s několika tričky, obinadly a sandály, se chtěl při obstarávání jídla a noclehů spolehnout na laskavost lidí, jež po cestě potká. Ale protože neuměl francouzsky, lidé ve Francii jej omylem pokládali za bezdomovce nebo uprchlíka.

Nyní Boyle plánuje putovat podél britského pobřeží a během cesty se učit francouzsky, aby mohl příští rok podniknout nový pokus.

Bývalý šéf firmy vyrábějící biopotraviny se hlásí k hnutí Freeconomy - hnutí takzvané svobodné ekonomiky, která chce nadobro skoncovat s penězi.

Ve svém internetovém deníčku si na začátku cesty do Pórbandaru, rodiště Mahátmy Gándhího, poznamenal, že první den putování dostal v Glastonbury hned dvě večeře zadarmo. Později jej dva lidé doprovodili do Doveru a třetí mu pomohl dostat se do Calais. Vstupem do Francie ovšem začaly jemu i jeho dvěma kamarádům, kteří ho doprovázeli, problémy.

Bez francouzštiny ani krok
Ve Francii na něho totiž hleděli s nedůvěrou a on jim nedokázal vysvětlit účel své pouti v jejich jazyce. „Vyděsilo nás to, navíc jsme byli bez jídla, pár dní jsme nespali a byla nám zima. Museli jsme vše přehodnotit,“ řekl zpravodajské agentuře AFP Boyle. „Mluvili jsme s několika lidmi, kteří s námi chtěli mluvit anglicky, a ti řekli, že projít Francií se nám podaří pouze v případě, že alespoň jeden z nás bude umět plynně francouzsky, což nikdo z nás neuměl,“ řekl mladík.¨

Ukončení cesty jej velice mrzí, ale nyní má v úmyslu naučit se francouzsky a znovu vyrazit na cestu, jakmile bude mít pocit, že je připraven. Mladý poutník se vydal na cestu ze svého domova v Bristolu na západním pobřeží Velké Británie na konci ledna tohoto roku. Jeho cílem měl být Pórbandar v Indii. Celkem měl mladík urazit zhruba 14 500 km, a to za dva a půl roku.

Život je poselstvím
Na svých oficiálních webových stránkách Boyle píše, že chce putovat „bez jakýchkoli finančních prostředků, jelikož si přeje, aby jeho vlastní život byl poselstvím“. Dawn Tovar, koordinátor projektu, popřel, že by Boyle své plány na maratónskou pouť vzdal. „Svůj projekt neopustil. Momentálně prochází jihovýchodní Anglii. Postupně projde část Velké Británie, přičemž se hodlá naučit francouzsky, aby mohl opět vyrazit na svou pouť,“ dodal.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.