Lidovky.cz

Rusové mají novou zábavu - hru na mafiány

Magazín

  15:09
MOSKVA/PRAHA - V moskevském nočním klubu Status je narváno. Místnost je zakouřená a už jen podle dýmu poznáte, že se tu schází lepší společnost. Převládají drahé doutníky a zahraniční cigarety. Některé tváře jsou známé i z televize. Hvězda ruské estrády Filip Kirkorov vedle poslance Státní dumy Alexeje Mitrofanova.
Mafie - ilustrační foto.

Mafie - ilustrační foto. foto: archiv

Opodál sedí dokonce vicepremiér z Putinovy vlády Alexandr Žukov, obklopen dalšími vysokými státními činiteli. Najednou všichni ztichnou a pozorují muže, který právě vešel. „Je hluboká noc. Mafie vyráží na lov,“ pronese hlubokým, drsným hlasem Sarkis Asatrjan - zakladatel klubu Status a šéf „mafie“. Hra začíná.

Skupina hostů se rozdělí na dva tábory. Z několika z nich udělá černý los „mafiány“, zbytek jsou „červení civilisté“. Nikdo ovšem netuší, kdo je s kým, to je potřeba teprve zjistit.

„Mafiáni“ se musejí složitým, nenápadným způsobem zkontaktovat a také si sdělit, kdo je kmotr. Spořádaní občané naopak mafiány odhalují během komplikovaného řízeného dialogu, sporu, hádky... Prostě slovní interakce.
Cíl mafiánů je přesvědčit přítomné, že jsou spořádaní občané. Cíl všech ostatních je odhalit mafiány. „Proč to lidé hrají?“ usmívá se podivné otázce novinářů z listu Komsomolskaja pravda Asatrjan. „Zahrajte si také a všechno pochopíte“. Podstatné je, že nejúspěšnějšími hráči jsou ti, kteří umějí nejlépe lhát a ovládat se.

Je zakázáno klít a mluvit sprostě a také fyzicky se napadat. Je to prostě hra noblesní. A hlavně pak - levná. Krize položila na lopatky nejedno moskevské kasino, ale bohémové, byznysmeni a nezřídka i politici ani v dobách nejtěžších nehodlají trávit večery doma. Hledají si úspornější zábavu.
Hra „Mafie“ je v Moskvě neuvěřitelně populární. „Znám podnikatele, kteří ještě nedávno prohrávali celé jmění v kasinu. Teď vysedávají u nás,“ tvrdí Asatrjan.

Rusové
tvrdí, že jde o jejich vynález. Že různé obdoby hry „Mafie“, které jsou známy ve světě především v počítačové podobě, jsou buď zcela něčím jiným, nebo horší kopií „sovětského“ vynálezu.

Původně prý šlo o praktické cvičení, které vymysleli v někdejší KGB - obávané sovětské tajné službě. Budoucí adepti špiónského řemesla se měli formou hry trénovat v konspiraci a psychologickém boji. Nakonec i dnes je pro podnikatele či politika užitečné umět intrikovat - i intrikám čelit, blafovat, lákat protivníka do pasti, zametat stopy.  „Asi nikoho nepřekvapí,“ dodává častý účastník klání, zpěvák Prochor Šaljapin, „že nejlépe lžou politici“.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.