Lidovky.cz

Ekologická Hodina Země ponoří planetu nakrátko do tmy

Magazín

  14:46aktualizováno  28. března 11:52
SYDNEY - Stovky známých budov a míst, od Eiffelovy věže v Paříži až po Zakázané město v Pekingu, se dnes postupně podle časových pásem na šedesát minut ponoří do tmy v rámci celosvětové akce Hodina Země.

Ilustrační foto foto: ČTK

Ve světě se koná už počtvrté s cílem přispět ke snížení energetické spotřeby, upozornit na nutnost ochrany životního prostředí a bojovat proti změnám klimatu. Globální akci zahájila v 10:30 SEČ Austrálie.

V Sydney se ponořily do tmy slavná Opera a most, z něhož zazněly sirény jako signál k začátku akce. Na výzvu reagovaly i tisíce domácností, které rovněž zhasly světla.

Avšak ještě předtím vypnulo své generátory malé novozélandské souostroví Chathamské ostrovy a ponechalo svítit jen dvanáct veřejných světel.

Eiffelova věž i Zakázané město

Akce organizovaná z popudu Světového fondu na ochranu přírody (WWF) dosáhla skutečně světový rozměr v roce 2008. Dnes se předpokládá, že se zhasnou světla v mnoha budovách po celém světě, vždy ve 20:30 místního času.

Černá hodinka

Podle organizátorů by se k akci mělo připojit 126 zemí oproti 88, jež se jí zúčastnily loni. Hnutí se zrodilo v roce 2007 v Sydney, kde přes dva miliony lidí zhasly i světlo ve svých domovech, aby během černé hodinky upozornily veřejnost na nehospodárnost ve spotřebě elektřiny a na znečišťování životního prostředí.

Připojí se i nadnárodní firmy, jako jsou Google, Coca Cola, Hilton, McDonalds, Canon a IKEA.

Po Sydney budou následovat další známé stavby a budovy - pyramidy v Egyptě, fontána di Trevi v Římě, šikmá věž v Pise a Eiffelova věž v Paříži. V Pekingu to bude olympijský stadion a Zakázané město, v Japonsku se kromě budovy památníku míru v Hirošimě akce zúčastní i průmyslové firmy Sony, Sharp a Asahi. V Londýně to pak bude mimo jiné parlament.

Ve Spojených státech se na Hodině Země bude podílet národní památník v Jižní Dakotě, kde jsou ve skále vytesány podoby čtyř významných amerických prezidentů, mrakodrap Empire State Building v New Yorku a most Golden Gate (Zlatá brána) v San Francisku. Štafeta symbolického zhasínání osvětlení se dostane i do Dubaje, kde se do tmy ponoří nejvyšší budova světa Burdž Chalífa.

Hodina země v Česku

Letos poprvé se k Hodině Země připojí i Česká republika. V Praze se sice zapojí jen městská část Praha 11, ale v Brně zhasne osvětlení na hradu Špilberk a obelisku v Denisových sadech.

Dále se chtějí podle Ekologického institutu Veronica zapojit mimo jiné Jičín, Poděbrady, Říčany, Česká Lípa, Telč, Třeboň, Ústí nad Labem, Děčín či Přibyslav. Osvětlení údajně vypnou také některé firmy.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v pátek řekl, že tato akce je varováním a zároveň světlem naděje. "Klimatické změny jsou předmětem znepokojení každého z nás. Řešení je v našich rukou a jsou připravena, aby je lidé, společnosti i vlády ve světě aplikovali," řekl.

Dnešní celosvětová akce Hodina Země má kromě nadšených stoupenců i odpůrce, kteří ji odsuzují jako zbytečný krok poplatný celosvětové módě. Například dánský vědec Björn Lomborg tvrdí, že svíčky, jimiž účastníci akce zpravidla danou hodinu svítí, vyprodukují nejméně tolik skleníkového plynu jako elektrárny vyrábějící hodinu elektrický proud pro žárovky.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.