Lidovky.cz

Relikviář sv. Maura má kopii pro nevidomé. Mohou si ho osahat

Magazín

  16:00
V předsálí Vladislavského sálu Pražského hradu si dnes první skupina zrakově postižených dětí osahala dotykový (haptický) model relikviáře sv. Maura pro nevidomé.

Dotykový model relikviáře sv. Maura pro nevidomé foto: ČTK

Přesná kopie relikviáře v měřítku jedna ku jedné je určena především zrakově postiženým všech věkových kategorií. Mohou si na něm osahat 14 sošek a 12 reliéfů.

Model vyrobili vězni ve věznici v Horním Slavkově na Sokolovsku. Bude součástí revitalizované expozice na zámku Bečov, kam se originál relikviáře sv. Maura z Pražského hradu v březnu opět přesune.

Dotykový model relikviáře sv. Maura pro nevidomé

Komiks s příběhem relikviáře
"Dotykový model má edukativní význam nejen pro nevidomé spoluobčany, ale také pro vězně z Horního Slavkova, pro které byla práce na modelu součástí jejich resocializace," uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Součástí modelu, který bude poblíž originálu na Hradě umístěn do 25. února, bude i komiks s příběhem relikviáře přeloženým do Braillova písma.

Dotykový model relikviáře sv. Maura pro nevidomé

"Je to dřevěná konstrukce, takový domeček, a kolem dokola jsou sošky, které si člověk může vzít do ruky. Spousta podobných exponátů bývá za sklem, a když to někdo jen popisuje, není to ono," sdělil své první dojmy nevidomý čtyřiatřicetiletý Jan Říha, který je znám svými horolezeckými výstupy.

Dodal, že jeho snem je, aby se podobně jako s relikviářem mohl dotykem seznámit s korunovačními klenoty.

Relikviář sv. Maura

Originální relikviář tvoří soubor 12 reliéfů, 14 sošek z pozlaceného stříbra, drahé kameny a polodrahokamy. Je dlouhý 140 centimetrů, široký 42 a vysoký 70 centimetrů. Relikviář je umístěn v zabezpečené klimatizované skleněné vitríně v rozlehlém Vladislavském sále, kde je také model bečovského zámku. V sousedním Sněmovním sále mohou lidé obdivovat kopie českých korunovačních klenotů. Výstava končí 27. února.


Relikviář na Hrad přivezl speciální vůz chráněný policisty z Útvaru rychlého nasazení ze zámku v Bečově na Karlovarsku. Památka byla pro převoz pojištěna na půl miliardy korun, její historická hodnota je však nevyčíslitelná.

Dotykový model relikviáře sv. Maura pro nevidomé

Předmět vznikl na objednávku benediktinského kláštera v belgickém Florennes pro ostatky svatých Maura, Timoteje a Jana Křtitele v první čtvrtině 13. století. Později se stal jeho vlastníkem vévoda Alfréd de Beaufort-Spontin, jehož rodina sídlila na Bečově. Po druhé světové válce museli Beaufortové zámek opustit a relikviář ukryli pod podlahu hradní kaple. Tady památku objevil po usilovném pátrání 5. listopadu v roce 1985 tým kriminalisty Františka Maryšky.

Relikviář sv. Maura má velikost dětského sarkofágu a označuje se za relikviář domečkového typu. Je jediným svého druhu v ČR.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.