Lidovky.cz

Francouzská věznice svěřila klíče vězňům - a zatím to funguje

Magazín

  5:00
PAŘÍŽ - Věznice, ve které vězni mají klíče od cel, toulají se s úsměvem na rtech po chodbách a diskutují o smyslu zákonů? Ve věznici ve Villepinte, ležící na severovýchod od centra Paříže a až dosud smutně proslulé kvůli „nejhorším trestancům ve Francii“, takový odvážný experiment už měsíc úspěšně funguje.
Za mřížemi - ilustrační foto

Za mřížemi - ilustrační foto foto: Shutterstock

Bylo to 26. září, kdy dozorci v budově E otevřeli 90 cel a klíče od nich předali jejich 184 obyvatelům. Ředitelka nápravného zařízení přiznává, že ji obléval studený pot. K projektu Respecto, který Léa Poplinová nosila už pár let v hlavě, ji inspirovaly programy uskutečňované ve Španělsku a ve věznici Mont-de-Marsan na jihozápadě Francie.

Mladík vlezl do výběhu k pandě. Ta to považovala za výzvu k souboji

V principu jde o „smlouvu“, která nabízí vězňům určité „výhody“ (cely otevřené během dne, volný přístup do sprch a na sportoviště) výměnou za „povinnosti“ (budíček v 7:30, kurzy občanské výchovy, provádění úklidu...).

Výsledkem je pokles násilností a hrubého porušování pravidel, které postihují nápravná zařízení.

Sebevražedný plán

„Když jsem říkala, že bych to chtěla udělat ve Villepinte, považovali mě za blázna a sebevraha,“ usmívá se mladá ředitelka.

Je pravda, že obrázek za pěti těžkými vraty věznice zdaleka není růžový: žije tu 1082 trestanců, ačkoliv kapacita čítá 587 míst, průměrný věk je nižší než 30 let a míchají se tu odsouzení zločinci s vazebně stíhanými. Někteří recidivisté jsou tu popáté.

U vchodu do budovy E se pach dezinfekce mísí s vůní po čerstvém malování. Dřívější šeď vystřídala svítivě růžová, oranžová a žlutá. „Změnila se celá filozofie, až po barvu zdí,“ konstatuje Léa Poplinová.

Jeden den ve vězení na zkoušku. Turisté si mohou v Indii zkusit život vězně

Na chodbách se odehrává tanec pobíhajících mladíků s klíči na krku. Někteří odcházejí z dílen, jiní se přidávají ke „kolegům“ na sportovišti, aby si zahráli košíkovou, anebo posilovali.

Karim, který už deset měsíců čeká na soud, vypráví, že zmizela dřívější podrážděnost. „Není tu nic k vidění. Především se zlepšily vztahy s dozorci: už se na ně nekoukáme jako na ty, co nám odpírali sprchu, anebo nás zamykali,“ popisuje devětadvacetiletý muž, který dříve byl v cele zavřený po 22 hodin každý den.

Z pekla do ráje

„Viděli jste peklo? Viděli jste ráj? Přešel jsem z jednoho do druhého,“ potvrzuje s úšklebkem jeden z dozorců. Dříve se zdejším trestancům přezdívalo „nezvladatelní“, teď hrají na hříšti a ostatní vězni, přilepení k oknům, je sledují.

Během tří týdnů se čekací seznam na zařazení do projektu rozšířil z dvacítky na více než stovku jmen. Ředitelka ujišťuje, že v konečném důsledku násilí pokleslo v celém zařízení, protože uchazeči o zařazení do projektu se nesmějí po dva měsíce dopustit vážného porušení pravidel. Ze zapojení do Respecto jsou vyloučení „ostře sledovaní vězni“ a dopadení teroristé.

„Všichni hrají hru. Mají klíč od cely, ale vědí, že nad hlavou jim visí Damoklův meč,“ vysvětluje dozorce.

Během prvního týdne bylo devět vězňů vyloučeno z projektu kvůli „držení zakázaných předmětů“ a hrubosti. Platí „nulová tolerance“, upozorňuje ředitelka, která nastavila systém cukru a biče, kladných a záporných bodů, s návštěvami v hovorně a s přilepšením v jídelníčku.

Vězněný transsexuál opustil po masové petici muže a šel mezi ženy

Myšlenka nespočívá jen v tom, že se vězni zabaví, ale v „přípravě na odchod“, tvrdí ředitelka vězeňské služby v regionu Marie-Rolande Martinsová. „Jsou to (vězni) nezralí lidé, kteří tráví čas ve schodišťových šachtách. Musí se naučit naplnit si život jinak než přestupováním zákona a také se naučit říci ne,“ vysvětluje v narážce na hrozbu radikalizace.

Tváří v tvář idylce v bloku E vytane na mysl otázka, co s ostatními vězni a dozorci v „pekle“ zbytku věznice? „Nejde o oddělení oveček od vlků,“ ujišťuje ředitelka a dodává, že pokud experiment dospěje k přesvědčivým výsledkům, zváží promíchání týmů. Aby se i další dozorci dostali do „ráje“.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.