Lidovky.cz

Robotická operace: rychlejší hojení, méně jizev

Zdraví

  7:00
Po robotické operaci může jít pacient už za dva týdny do práce, říká Štěpán Černý, přednosta Kardiocentra pražské Nemocnice Na Homolce.

Robotická operace foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

LN V čem je robotická operace výhodnější ve srovnání s klasickým zákrokem? Vyhneme se podélnému rozříznutí hrudní kosti a rozevření hrudníku. Nástroje se zavádějí pouze ze strany přes vpichy mezi žebry, někdy se ještě udělá třícentimetrový řez pro zasunutí umělé chlopně. Zůstane tedy zachována celistvost hrudního koše. To je velice důležité, protože hojení rozříznuté kosti se může komplikovat a vždy podstatně prodlužuje dobu rekonvalescence.

LN Jak robot pracuje? Má předem naprogramované postupy a operuje sám?
To je jeden z laických omylů. Pro tento typ přístroje se vžilo označení robot, ale nic robotického na něm není. Správně se nazývá telemanipulátor - tedy přístroj, který na dálku přenáší pohyby rukou chirurga na jemné nástroje uvnitř pacientova těla. Přístroj nic neprovádí sám, veškerý pohyb nástrojů kontroluje lékař. Obrovská výhoda je v tom, že si může pohled na operované místo podle potřeby zvětšit. Přístroj odstraňuje třes rukou a nástroje díky většímu rozsahu dosáhnou lépe na některá místa. Joysticky se drží třemi prsty, stejně jako chirurgický nástroj.

LN Pro jaké operace se robot používá?
Pro bypassy, kdy se přemosťuje jedna tepna až dvě hlavní tepny vyživující srdce. V poslední době se objevuje nový trend, kdy se v kombinaci s roboticky provedenou operací bypassů ošetří další méně důležité tepny stentem (výztuž z jemných kovových drátků - pozn. red). Nyní se tyto tzv. hybridní revaskularizace pečlivě vyhodnocují. Pokud se během několika let zjistí, že jsou srovnatelné s klasickým zákrokem, pomine důvod provádět bypassy tradičně. Na bypassy se používají tepny z vnitřní strany hrudníku. Jejich obrovskou výhodou je fakt, že mají prakticky neomezenou průchodnost, fungují dvacet třicet let bez problémů.

LN Jak je to možné?
Jde o unikát v lidském organismu. Tepny jsou elastické, což brání tomu, aby se na jejich stěnách usazovaly aterosklerotické pláty, které nepříznivě ovlivňují průtok krve. Když uděláme bypass dvěma hrudními tepnami a zavedeme dva tři stenty, teoreticky dosáhneme stejného efektu jako při klasické operaci.

Přednosta Kardiocentra pražské Nemocnice Na Homolce Štěpán Černý.

LN Když tepnu použijete, jak je hrudní kost vyživována?
Při klasickém zákroku, kdy se rozřezává hrudní kost, může být její hojení ovlivněno zhoršeným krevním zásobováním. Ovšem když se hrudník neotvírá, stačí pro výživu krev dodávaná zbývajícími tepnami.

LN Kromě bypassů se robot využívá i k jiným zákrokům?
K rekonstrukci chlopní a mezisíňové přepážky. Nezanedbatelné procento lidí dnes trpí nedomykavostí tzv. mitrální chlopně. Ze statistik je známo, že tato porucha vede v průběhu let k selhání srdce, protože sval se přetěžuje. Proto se dříve nebo později musí tato chlopeň opravit. Dokonce víme, že když se zasáhne dříve, dokud je porucha v časnějším stadiu, žije člověk bez jakéhokoliv omezování a křivka dlouhodobého přežití se vrací k normálu. Problém je v tom, že lékaři se obávají poslat člověka v časném stadiu poruchy na operaci, protože srdce se zatím rozšířilo jenom nepatrně a oprava chlopně by vyžadovala velký řez, po kterém bude pacient až osm týdnů v pracovní neschopnosti. Pokud dokážeme takovým lidem nabídnout něco méně zatěžujícího, mohou absolvovat operaci dříve a nehrozí jim postupné přetěžování srdce.

LN Vyplatí se robotická operace?
Stojí v průměru o 100 až 150 tisíc více než klasická, ale určitě se vyplatí, protože doba rekonvalescence je kratší. Při tradiční operaci je člověk bez jakékoliv výjimky šest až osm týdnů v neschopnosti. Nemůže začít pracovat dříve, než mu sroste hrudní kost. V případě robotické operace se pouze hojí kožní jizva, která sroste za týden. Porucha mitrální chlopně se vyskytuje u pracovně aktivních lidí, kteří často zvažují, zda mohou až dva měsíce chybět v zaměstnání. Operaci proto odsouvají tak dlouho, až je srdce přetížené. Při robotické operaci lze opravit poruchu včas a člověk může jít za 14 dní do práce.

LN Jak dlouho se čeká na operaci?
Asi měsíc, během této doby probíhají předoperační vyšetření. Zákrok se musí také naplánovat, protože robotické zařízení využívají také jiná oddělení.

 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.