Lidovky.cz

Prsní implantáty musí být přísněji kontrolovány, navrhli eurokomisaři

Zdraví

  7:00
BRUSEL - Evropská komise chce zpřísnit kontrolu lékařských pomůcek a zařízení v Evropské unii a zajistit jejich větší bezpečnost. Návrhy reagují na skandál kolem problémových prsních implantátů, které musejí být tisícům žen vyměněny, mimo jiné i v Česku.

Sestra ukazuje prsní implantáty od firmy PIP. foto: ČTK

"Jen před pár měsíci byl každý šokován skandálem kolem podvodných prsních implantátů, který se dotkl desítek tisíc žen v Evropě i jinde ve světě," podotkl ve středečním prohlášení eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů John Dalli. "Musíme dělat vše, co je v našich silách, abychom nikdy nepřipustili, že by se to opakovalo," dodal.

Unijní pravidla týkající se bezpečnosti by nově měla zahrnovat i implantáty pro estetické účely. Zlepšit by se mělo to, jak jsou produkty před vstupem na trh testovány a analyzovány. Zvýšit by se měl dohled státních orgánů nad nezávislými subjekty, které hodnocení takových výrobků provádějí. Zpřísnit by se měly rovněž kontroly přímo u výrobců.

Zároveň by se měla rozšířit databáze produktů, které jsou na trzích v EU k dispozici. Díky tomu by lidé měli mít lepší přístup k detailním informacím o jednotlivých výrobcích. Návrhy, o nichž nyní budou jednat členské státy a Evropský parlament, by měly zlepšit i možnost "stopování" produktů.

Brusel připomněl, že výroba zařízení a pomůcek využívaných v lékařství je zejména v Evropě sektorem velmi inovativním, přičemž jeho odhadovaná tržní cena v EU (plus Norsko a Švýcarsko) se pohybuje kolem 95 miliard eur.

Skandál se týkal implantátů od firmy Poly Implant Prosthesis (PIP), která je vyráběla bez patřičných povolení. Problém souvisel mimo jiné s tím, že společnost úmyslně používala z úsporných důvodů neschválený silikon vlastní výroby. O něm sice někdejší vedení tvrdilo, že je naprosto bezpečný, avšak pacientky si stěžovaly na kvalitu.

Kromě nepovoleného silikonu se také zjistilo, že pevnost pouzdra implantátů neodpovídala požadavkům, takže se v nich objevovaly trhliny, jimiž se gel mohl uvolnit do těla a vyvolat záněty. Implantáty PIP si nechalo voperovat po celém světě asi 400.000 žen, v Česku je získalo asi 2000 žen, z toho 500 po rakovině prsu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.