Lidovky.cz

Inovace při výrobě lékařských nástrojů: zvířecí ostny

Zdraví

  7:00
WASHINGTON - Severoamerický hlodavec podobný dikobrazům poslouží odborníkům jako inspirace při vývoji modernějších lékařských nástrojů.

Ostny Urzona kanadského poslouží k výrobě lékařských pomůcek. foto: Wikipedia.org

Vědci, kteří zkoumali ostny urzona kanadského, totiž zjistili, že snadno pronikají skrze kůži do svalu i díky mnoha zpětným háčkům. Tento poznatek se prý dá využít třeba při výrobě jehel nebo operačních nástrojů.

O výzkumu amerického vědeckého týmu pod vedením Jeffreyho Karpa z Harvardovy univerzity informuje odborné periodikum Proceedings vydávané americkou akademií věd.

Urzon kanadský je hlodavec, který má na hřbetě až 30.000 deseti až patnácticentimetrových dutých ostnů. Používá je hlavně k obraně.

Důmyslný systém zpětných háčků

Vědci nyní ostny zkoumali pod mikroskopem a zjišťovali, jak funguje důmyslný systém zpětných háčků. Díky nim ostny snadno pronikají do těla vetřelce a velmi nesnadno se vytahují. Pracovali přitom i s přesnými kopiemi ostnů vyrobenými z polyuretanu, které testovali třeba na svalovině zvířat.

Schopnost napodobit systém zpětných háčků u urzonů může brzy mít i praktické uplatnění. Výrobci mohou inovace ze zvířecího světa uplatnit třeba při vývoji nových typů jehel, jejichž vpichy budou pacienty méně bolet. Nová inspirace by mohla ovlivnit i výrobu chirurgických nástrojů určených třeba pro laparoskopické operace.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.