Lidovky.cz

Zdraví

Lékaři obnovují normální provoz. Na řadu přicházejí zákroky, které byly kvůli pandemii odloženy

Operace (ilustrační foto) foto: Česká televize

V posledních týdnech museli lékaři v nemocnicích odložit řadu plánovaných výkonů. Teď začínají přecházet do běžného režimu.
  5:03

Na začátku koronavirové pandemie chyběly v nemocnicích ochranné pomůcky. Zdravotníci museli zůstat v karanténě nebo se postarat o své děti. A navíc bylo zapotřebí se vypořádat i s přibývajícím počtem pacientů nakažených koronavirem. Nemocniční provoz tyto nečekané události dost citelně poznamenaly.

Ke změnám ale samozřejmě došlo i v ambulantních zdravotnických zařízeních. Také ta se budou muset nyní vypořádat s nenadálým náporem pacientů. „V době největšího útlumu fungovala v bohunickém areálu necelá polovina z 25 operačních sálů,“ přibližuje situaci ředitel Fakultní nemocnice v Brně profesor Jaroslav Štěrba. „V posledních dnech se už operatéři vrátili do dalších sedmi sálů.“

Nová česká strategie pro boj s koronavirem. Najít ohnisko a plošně v něm testovat

Nejprve „restartovala“ dětská nemocnice, nyní přicházejí na řadu odložené ortopedické výkony, jako jsou výměny kloubů či operace páteře. Znovu zde začínají plánovat ale třeba i operace mandlí na oddělení ORL.

Na to, jak se vypořádat s množstvím pacientů, kteří čekají na odložené výkony, ale i těch nově příchozích, má ředitel brněnské nemocnice vlastní recept. „Uvažujeme o tom, že prodloužíme běžný provoz do večerních hodin,“ říká. „A v některých oborech možná zavedeme i pracovní soboty.“

Počítá přitom realisticky s velmi pozvolným návratem do „normálu“ . Nejen lékaři, ale i pacienti budou podle něj muset v nejbližších měsících nosit roušky, nezbytná bude třeba i častější dezinfekce vyšetřovacích přístrojů.

Stomatologie počítá ztráty

Prezident České stomatologické komory docent Roman Šmucler má dnes ve své ordinaci rekordní počet pacientů, ale je naprostou výjimkou. Pro své kolegy se totiž stal lékařem poslední instance, kterému posílají různé maléry, jichž je v poslední době víc. Řadu pacientů také převzal od stomatologů, kteří svou praxi uzavřeli.

„Českou stomatologii stojí karanténní opatření a panika s ní související asi 50 milionů korun každý pracovní den,“ konstatuje. Podle něj není důvod zavírat stomatologické ordinace, jediným problémem jsou však finance.

„Stát stomatologii ,zařízl‘, lékaři se zachraňují úvěry a to bude muset někdo zaplatit,“ míní. „Jedinou stranou je pacient, pojišťovny asi budou rády, že platby nezmenší.“

U zubaře (ilustrační foto)

Zastavovat ekonomiku z důvodu koronaviru byla podle něj tragická chyba medicínsky i finančně. Stejně tak mu vadí i nepřetržité „strašení“ seniorů, kteří se mnohdy zcela zbytečně zavírají ve svých bytech. Podle jeho názoru by se spíš měli procházet na slunci, jíst zdravě, a když je něco rozbolí, neváhat s návštěvou lékaře. V hrůze, která na ně každý den padá z televizí, ale mnohdy dělají pravý opak. A to je stojí zdraví a někdy i život.

Návrat k očním operacím

O tom, jak bude probíhat návrat k běžnému provozu, v těchto dnech uvažuje také Lucie Valešová, primářka pražské oční kliniky DuoVize. „Myslím, že v ambulancích se péče postupně rozloží,“ říká. „Méně závažné choroby se občas dokonce i vyléčí bez zásahu lékaře.“

Mladé, zdravé lidi s nízkým rizikem covid-19 na zdejší klinice navíc ošetřovali průběžně i v době koronavirové pandemie – aby nápor pacientů nebyl později tak velký. Pokud by k němu v blízké budoucnosti přece jen došlo, jsou připraveni už při telefonických objednávkách pečlivě zvažovat naléhavost problému. Přednost dostanou pacienti, u nichž by odklad mohl způsobit vážné zdravotní problémy.

Už teď, na konci dubna, chtějí zvýšit počet operací šedého zákalu i dalších zákroků, které museli odkládat. „Oproti jiným nemocnicím máme výhodu větší flexibility,“ pochvaluje si primářka Valešová. „Vzhledem k tomu, že jsou nyní zavřené hranice, neošetřujeme žádné cizince, kteří tvořili část naší klientely.“

Tím se jim uvolnila kapacita pro české pacienty a lékaři budou moci lépe zvládat nápor například u operací šedého zákalu. S těmi, kteří podstoupili operaci před pandemií, jsou navíc v telefonickém spojení, aby měli jistotu, že se neobjevily nečekané komplikace. Včas také zakoupili v dostatečném množství ochranné prostředky, jako jsou roušky, rukavice, dezinfekce, respirátory, ale i ultrafialové lampy, které ničí mikroby.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.