Lidovky.cz

Největší riziko číhá na seniory v posteli, varuje lékař. Dobrá psychika posiluje imunitu

Zdraví

  6:07
Pohyb posiluje imunitní systém, což je důležité zvlášť v době koronavirové epidemie a platí to i pro seniory, říká Tomáš Richter, primář Geriatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Seniorům nedělá problémy jen zdraví, ale i jejich léky. foto: Shutterstock

LN Imunitu považují odborníci za jednu z hlavních zbraní lidského těla proti nemoci covid-19. Můžete říci, od jakého věku klesá síla imunitního systému?
Přibližně od padesáti let vzrůstá riziko, že člověk častěji onemocní. Proto se už v tomto věku doporučuje očkování proti pneumokokové infekci. A také proti chřipce, na kterou umírá kolem 1500 lidí ročně. Značný pokles imunity zaznamenáváme po sedmdesátce. A po osmdesátce již hovoříme o takzvané stařecké křehkosti, kdy stačí málo a přichází nějaká nemoc.

LN Mohou senioři svůj imunitní systém průběžně „trénovat“ a jak by měl takový trénink vypadat?
Doporučuji tělesnou aktivitu přiměřenou věku. Například plavání, jízdu na kole a procházky. Důležité je nezanedbávat správnou výživu, jíst potraviny bohaté na vitaminy, zejména zeleninu a ovoce, jednou dvakrát týdně si dopřát červené maso a občas nějakou drobnou sladkost. Významné jsou také sociální kontakty, zejména s nejbližší rodinou a s vrstevníky. Všeobecně platí, že kdo je v psychické pohodě, je na tom lépe a dožívá se vyššího věku.

Úraz (ilustrační foto)

LN Může se v seniorském věku měnit potřeba vitaminů?
Starší generaci chybí zejména vitamin D. Jeho nízká hladina vyvolává u seniorů osteoporózu (řídnutí kostí – pozn. red.) a pokles svalové síly, což vede k častějším pádům. Důsledkem jsou pak zlomeniny, zejména kosti stehenní, které mohou mít až fatální následky. Je potvrzeno, že už lidem nad padesát let klesá tvorba vitaminu D v kůži během pobytu na slunci. Dalším minusem je fakt, že v našich zeměpisných šířkách lze tento vitamin získat díky slunečním paprskům jen asi od poloviny dubna do začátku září. Navíc se lidé v obavě z melanomů a dalších nádorů pokožky méně opalují. Zdrojem vitaminu D jsou zejména mořské ryby a krevety, ale těch konzumuje česká populace minimum. Proto je vhodné nechat si přeměřit hladinu tohoto vitaminu u lékaře, a pokud je pod normou, požádat svého praktického lékaře o doporučení vhodného preparátu.

LN V čem senioři ve vztahu k imunitě nejčastěji chybují?
Někteří například podceňují péči o chrup. Kvůli bolestivým zubům pak nedokážou dobře rozkousat zeleninu ani ovoce a vyřadí tyto zdroje vitaminů ze svého jídelníčku. Naopak pak mají tendenci jíst spíše buchty, koláče a jiné měkčí sladkosti.

Další chybou je špatný pitný režim. Člověk má denně vypít přibližně jeden a půl až dva litry tekutiny, nejlépe vody, minerálky nebo čaje. Je vhodné popíjet tyto nápoje v malém množství průběžně celý den, i když nemáte pocit žízně. Potřeba napít se klesá už po padesátce. Dlouhodobý nedostatek tekutin postupně vyvolává infekci a následně také zánět močových cest. Tyto obtíže jsou jednou z nejčastějších příčin hospitalizace seniorů.

Kvůli zvyšující se průměrné délce života hrozí stárnutí populace.

LN Jaké riziko hrozí seniorům v době koronavirové epidemie?
Řada lidí musí zůstat v karanténě a tato izolace působí na seniory velmi negativně. Ztratí kontakty s rodinou, vnoučata za nimi nechodí, protože se bojí, že babičku nebo dědečka nakazí. Zcela chybí osobní komunikace s ostatními lidmi. Vždyť i nákupy a jídlo jim dobrovolníci nebo zaměstnanci zásilkových služeb musí nechávat za dveřmi.

Pohyb je nejlepší lék na stárnutí. Co vše souvisí s jeho nedostatkem?

To má velký vliv na psychiku, dostavuje se úzkost, deprese a nechuť dále žít. Rizikem izolace je fakt, že osamělý člověk nemusí rozpoznat drobné změny svého zdravotního stavu k horšímu a nevyhledá včas lékařskou pomoc.

LN Jak ale posilovat imunitu, když jsou lidé v karanténě a nemohou chodit ven ani běžně komunikovat s okolím?
Kdo může, měl by trávit část dne na zahrádce u svého domku, nebo alespoň na balkoně či u otevřeného okna. Tělesnou kondici je vhodné udržovat cvičením doma, například na rotopedu nebo jiném nářadí.

Osobní kontakt zcela nahradit nelze, ale částečně pomohou hovory po telefonu a ještě přínosnější jsou videorozhovory s nejbližšími. A opět zdůrazňuji, že je nutné dbát na zdravý jídelníček a dodržování pitného režimu.

LN Jak může pohyb posilovat imunitu?
Nejvíce nebezpečná je pro seniora postel. Když často polehává, hrozí mu zejména zápal plic a proleženiny. Naopak během přiměřeného pohybu většinou intenzivněji dýcháme a lépe odkašláváme hleny plné mikrobů. Díky tomu nepronikají mikroorganismy tak snadno do dýchacího aparátu a klesá riziko zápalu plic.

Pohyb také prokazatelně zlepšuje náladu a přispívá k emoční stabilitě. To je pro člověka v seniorském věku velmi důležité, protože dobrý psychický stav významně posiluje imunitu. Dalším přínosem pohybu je také posilování kardiovaskulárního systému, což je dobrou prevencí srdečního infarktu a mozkové mrtvice.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.