Lidovky.cz

Konec kožešinových farem, rezignace ústavního soudce a první pamětní bankovka

Události

  5:00
PRAHA - Podle zákona musí skončit provoz kožešinových farem. Novela se netýká chovatelů zvířat, u nichž se zužitkuje i maso, tedy králíků a nutrií. Na Slovensku končí zápis na kandidátky do prezidentských voleb. A Česká národní banka vydá úplně první pamětní bankovku.

Demonstranti protestovali v Praze proti kožešinovým farmám. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Konec kožešinových farem. Podle zákona na ochranu zvířat proti týrání musí k dnešnímu dni ukončit provoz všechny kožešinové farmy v České republice. Zákaz schválila Sněmovna po emotivní debatě před dvěma lety. Novela zakazuje „chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin“. Netýká se tedy například chovu králíků nebo nutrií, u kterých se kromě kožešiny využívá i maso. Provozovatelé farem můžou žádat kompenzace od státu.

Na Slovensku vyprší lhůta na podání kandidatury do prezidentských voleb. Občané v knich hlasují přímo a letos to vude 16. března. Současný prezident Andrej Kiska mandát obahjovat nebude. Na kandidátní listinu se zatím zapsalo 17 uchazečů. Podle průzkumů mají zatím největší šance chemik Robert Mistrík a místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič.

Centrální banka vydá první pamětní bankovku v hodnotě 100 korun s portrétem Aloise Rašína, prvního československého ministr financí. Její prodejní cena bude zhruba desetinásobně vyšší, než je uvedený nominál 100 Kč. Návrh, jehož autorem je akademická malířka Eva Hašková, vznikl ke sto letům národní měny. Zlatožlutá bankovka vychází v počtu 20.000 kusů.

V Francii by měl padnout rozsudek v procesu s českým řidičem, v jehož kamionu policie našla 15 Iráčanů. Rozhodnutí si řidič vyslechne z věznice prostřednictvím videokonference. Muž tvrdí, že o migrantech v chladicím boxu nevěděl. Samotní Iráčané ve výpovědích pro místní televizi jeho slova potvrdili. Uvedli, že do vozidla vlezli bez vědomí řidiče v přístavním městě Calais. Současný soud je odvolací, nižší instance muži vyměřila trest 1,5 roku vězení.

Ústavní soudce Jan Musil by měl prezidentovi Miloši Zemanovi předat svou rezignaci. Úmysl vzdát se funkce oznámil v říjnu minulého roku a krok vysvětlil zdravotními důvody. Prezident Miloš Zeman na jeho místo zřejmě navrhne prorektora Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha. Novinářům to ve středu po schůzce ústavních činitelů na Hradě řekl předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.