Lidovky.cz

Zůstane Netanjahu čele Izraele? A rozpustí na Slovensku kotlebovce?

Události

  6:00
V Izraeli se dnes konají předčasné parlamentní volby, u slovenského Nejvyššího soudu proběhne líčení o rozpuštění krajně pravicové strany Mariana Kotleby a britská premiérka Theresa Mayová bude jednat o brexitu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a následně i s prezidentem Emmanuelem Macronem.

Marian Kotleba (vlevo). foto: Reuters

Předčasné volby v Izraeli. V Izraeli se v úterý uskuteční předčasné parlamentní volby, které jsou označovány za referendum o úspěšnosti současného premiéra Benjamina Netanjahua. Ten usiluje o celkem pátý a již čtvrtý po sobě jdoucí mandát, navzdory tomu, že nadále čelí korupčním kauzám. Hlavním rivalem Netanjahuovy pravicové vládní strany Likud je někdejší náčelník generálního štábu izraelské armády Benny Ganc a jeho nová středopravicová strana Modrá a Bílá. Podle průzkumů se očekává, že výsledky budou velmi těsné a že tradičně vítěz bude nucen vstoupit do koalice. Volební místnosti budou otevřené od 5 do 20 hodin. Po skončení hlasování budou zveřejněny odhady a první výsledky budou k dispozici během noci.

Rozpustí kotlebovce? Slovenský Nejvyšší soud bude projednávat návrh generálního prokurátora na rozpuštění krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko. Strana kvůli návrhu generálního prokurátora svolala k budově soudu dopolední demonstraci.

Boj o Tripolis. Budeme sledovat vývoj v Libyi, kde armáda generála Chalífa Haftara minulý týden zahájila pochod z východní Libye na Tripolis. V pondělí už bojovala o jižní část metropole.

Miliardový spor se státem. Obvodní soud pro Prahu 1 se bude odpoledne znovu zabývat miliardovým sporem mezi státem a společností Casino Kartáč Group. Firma v roce 2006 neúspěšně požádala ministerstvo financí o povolení provozovat online ruletu. Později podala žalobu a chtěla od státu nahradit ušlý zisk.

Cesta Mayové po Evropě. Britská premiérka Theresa Mayová bude v poledne v Berlíně kvůli brexitu jednat s kancléřkou Angelou Merkelovou, večer se sejde v Paříži s prezidentem Emmanuelem Macronem.

ÚS o Bangovi. Ústavní soud dopoledne vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti hudebníka Radka Bangy. Marně se domáhal toho, aby mu Okresní soud v Kladně přiznal postavení poškozeného v trestním řízení proti muži, který napsal nenávistný příspěvek na Bangův facebookový profil poté, co hudebník odešel z předávání cen Český slavík za rok 2015. Banga odchodem reagoval na ocenění skupiny Ortel. Jako poškozený by se Banga podle stížnosti mohl k věci detailněji vyjádřit a objasnit kontext stíhaného jednání.

Verdikt k Nikulinovi. Ústavní soud se zároveň vysloví k okolnostem loňského vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. Oznámí verdikt o stížnosti proti postupu tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.

Dokončená-nedokončená elektrárna. Vrchní soud se bude zabývat podvodem kolem solární elektrárny Čekanice nedaleko Tábora. Revizní technik Guy Tyl dostal od krajského soudu pět let, zbylí dva obžalovaní, bývalí manažeři polostátní společnosti ČEZ, byli zproštěni obžaloby. Podle obžaloby v roce 2009 prohlásili elektrárnu za dokončenou, přestože nebyla. Stát tím podle žalobců připravili o 270 milionů korun. Proti rozsudku se odvolal žalobce i Tyl.

Prestižní ceny. Porota dnes zveřejní jména finalistů letošní mezinárodní Man Bookerovy ceny, která se uděluje za knihu přeloženou do angličtiny a vydanou ve Velké Británii.

Navalnyj a stížnost na domácí vězení. Evropský soud pro lidská práva rozhodne v případu ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného o jeho stížnosti na domácí vězení.

Nový šéf Světové banky. Funkce šéfa Světové banky (SB) se ujme americký finančník David Malpass. Do funkce ho v pátek jednohlasně a podle očekávání schválila na příštích pět let výkonná rada této instituce. Třiašedesátiletý Malpass – ekonom, dlouholetý republikán a bývalý investiční bankéř – je považován za důvěrníka amerického ministra financí Stevena Mnuchina.

Žluté deštníky u soudu. Očekává se rozsudek nad představiteli hongkongského prodemokratického hnutí za jejich roli při demonstracích v roce 2014, jejichž symbolem se staly žluté deštníky.

Ius soli. Migranti druhé generace svolali do italské metropole demonstraci za obnovení debaty o zákonu ius soli, tedy právu místa. Nyní nemají děti migrantů právo na italské občanství, i když se v Itálii narodí.

Exšéf Nissanu se vyjádří k obvinění. Bývalý šéf automobilky Nissan Motor, kterého firma v pondělí zbavila kvůli obvinění z finančních machinací členství ve své správní radě, se ke kauze vyjádří ve videu. Carlos Ghosn se poté, co byl minulý týden znovu zatčen, nachází v tokijské vyšetřovací vazbě.

Ekonomický výhled. Mezinárodní měnový fond (MMF) odpoledne představí aktualizovaný výhled světové ekonomiky.

SŽDC a ČEZ. Na Vrchním soudu v Praze proběhne odvolací jednání ve sporu společnosti ČEZ Prodej a Správy železniční a dopravní cesty kvůli neodebrané elektřině. Pražský městský soud v srpnu rozhodl, že SŽDC nemusí zaplatit společnosti ČEZ přes 800 milionů korun a úroky.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.