Lidovky.cz

Ptačí chřipka děsí Brňany, zbavují se papoušků

Česko

  10:49
BRNO - Obyvatelé Brna se ve strachu z epidemie ptačí chřipky začali zbavovat andulek, papoušků či dalších ptáků, o něž se dosud starali. Mnozí je místo toho, aby se obrátili na některou ze záchranných stanic, vypustí pouze ven oknem. V mrazivém počasí je tím odsuzují na smrt.

Papoušci foto: Reprofoto

Pracovníci záchranného Ptačího centra v Brně mají kvůli tomu v posledních týdnech mnoho práce. Vypuštěné exotické ptáky vyjíždějí odchytávat stále častěji. „Za pár posledních týdnů jsem musel už asi desetkrát zasahovat a odchytávat evidentně ochočené ptáky, kterých si všimli lidé ve svém okolí,“ uvedl Zdeněk Machař z centra.

Kromě papoušků a kanárků „lovil“ v posledních dnech v brněnských ulicích i slepici a kachnu, azyl ve voliérách centra našla také krotká vrána. „Takové případy se dosud nikdy nevyskytly. Pokud se takový pták našel, pak jen proto, že se ztratil. Jeho majitel se vždy brzy přihlásil,“ dodává Machař.

Na krizovém telefonu přijal i další dvě desítky oznámení. Ptáky se však již nepodařilo najít. Přežít v silných mrazech nedokážou.

„Stačí několik hodin. Ptákům omrznou nejprve nohy, potom olysalá místa kolem očí. A i kdyby se poté dostali do tepla, tkáň bude zřejmě natolik poškozená, že končetiny odpadnou,“ popsal ornitolog. Vyhozených ochočených ptáků vždy podle Machaře přibude s každou další zprávou o nových případech ptačí chřipky. O strachu z ptačí chřipky svědčí také zvyšující se počet lidí, kteří se obracejí na zvěrolékaře.

„Mnozí lidé, kteří doma chovají nějakou andulku nebo papouška, telefonují a ujišťují se, zda se opravdu nemusejí bát. Naštěstí se ještě neobjevil nikdo, kdo by chtěl svého ptáčka nechat utratit,“ říká veterinářka z brněnské Mokré Hory Veronika Grymová. „Zatímco ptačí chřipku papoušek nebo andulka chovaná doma dostat nemůže, velmi často tu léčíme ptáčky, kteří rýmu či obyčejnou chřipku dostali od svých chovatelů a členů rodiny,“ doplnila.

„Nákaza ptačí chřipkou u jedince chovaného doma v izolaci je takřka nemožná,“ potvrzuje veterinář Daniel Zeller ze Zoo Brno.

Přehnané obavy z možné nákazy pociťují rovněž v prodejnách zverimexu. „Ptáčky sice nikdo vracet nechodí a stále je prodáváme, ale poptávka je viditelně menší,“ informovala Jitka Hráčková z obchodu v brněnské Lidické v ulici.

Méně se prodává i zrní či lůj pro sýkorky, kterým dosud mnozí přilepšovali ptákům v zimě. „Od některých prodejců vím, že mnozí z těch, kteří si již dříve zamluvili velké a cenné druhy, například kakadu či papoušky žako, je postupně odříkají právě kvůli ptačí chřipce,“ upozornila Grymová.

Strach z nákazy touto nemocí má dopad také na ekologickou výchovu. „Nedávno jsme měli podpořit projekt ornitologické stanice přerovského muzea, který počítal s tím, že děti budou rozmísťovat budky a krmítka. Nakonec z toho sešlo - organizátoři se totiž báli reakce učitelek i rodičů. Namísto toho vzniká pouze výstava věnovaná právě ptačí chřipce,“ podotkla Jasna Flamiková z brněnské ekologické Nadace Veronica.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.