Lidovky.cz

Paroubek rozzlobil Klause

Česko

  16:33
PRAHA - Mezi prezidentem Václavem Klausem a ministerským předsedou Jiřím Paroubkem se rozhořel další spor. Klausovi vadí, že jej premiér neinformoval o dopisu, který poslal zástupcům maďarské menšiny.

Prezident Václav Klaus. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Paroubek napsal politickému hnutí Coexistentia-Soužití, že vstřícné gesto české vlády
vůči německým antifašistům z bývalého Československa se vztahuje i na příslušníky maďarské menšiny.

Klausovi vadí, že ho premiér o dopisu neinformoval. Klaus podle svého mluvčího Petra Hájka říká, že se o dopisu dozvěděl až od maďarského prezidenta László Sólyoma. Prezident
proto písemně požádal Paroubka o vysvětlení, sdělil Hájek.

"Je politováníhodné, že prezident republiky a ani na jednání přítomný náměstek ministra zahraničí pro bilaterální vztahy Tomáš Pojar během přípravy pracovní návštěvy maďarského prezidenta v České republice o této skutečnosti nevěděli a že o ní byli informováni až maďarským prezidentem v průběhu jednání obou delegací," uvedl Hájek.

Podle něj se Klaus na jednání s hlavou maďarského státu pečlivě připravoval ve spolupráci s ministerstvem zahraničí a velvyslanectvím v Budapešti, záležitosti kolem dopisu však s ním
nikdo nekonzultoval.

Sólyom dnes Paroubkův dopis pro hnutí z 3. ledna ocenil a řekl, že ho Maďarsko vítá. Tento dopis představuje šanci k uklidnění různých nálad jak z politického, tak z lidského hlediska, řekl Sólyom, podle něhož jsou česko-maďarské vztahy bezproblémové.

Paroubek: Prezident se mohl informovat
Paroubek potvrdil, že vstřícný krok se maďarské menšiny týká, což vyplývá z usnesení vlády. "Myslím si, že si pan prezident mohl celou záležitost ušetřit, takovéhoto mezinárodního
zesměšnění a zesměšnění celé ČR, kdyby si byl celou záležitost přečetl," prohlásil premiér v Kodani v rozhovoru s novináři.

V srpnovém usnesení vláda uvedla, že "vyjadřuje své hluboké uznání všem osobám z řad někdejších československých občanů, zejména německé národnosti, žijícím před druhou světovou válkou na území dnešní České republiky" a bojujícím proti fašismu.

Sólyom dnes Paroubkův dopis pro hnutí z 3. ledna ocenil a řekl, že ho Maďarsko vítá. Představuje šanci k uklidnění různých nálad jak z politického, tak z lidského hlediska, řekl Sólyom, podle něhož jsou česko-maďarské vztahy bezproblémové.

Hnutí Coexistentia-Soužití, které odmítá kolektivní vinu za válečné zločiny, v korespondenci s Paroubkem upozorňuje na deportace a zavlečení 44.000 Maďarů z jižního Slovenska do
západního pohraničí Československa. Kvůli humanitárnímu gestu, jímž se vláda antifašistům
omluvila za příkoří, se Paroubek a Klaus nepohodli už přímo při jeho zrodu.

Krok kabinetu označil Klaus loni v srpnu za chybné, zbytečné a prázdné gesto, které může poškodit Českou republiku. 

Spory obou ústavních činitelů nejsou ojedinělé. Naposledy Klaus odmítal jmenovat ministra zdravotnictví Davida Ratha. Střetli se také kvůli kompetencím v zahraniční politice a názorům na euroústavu.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.