Lidovky.cz

Český rozhlas spouští rádio pro mladé

Česko

  8:17
PRAHA - Dnes, v pátek 13. ledna, ve 13 hodin 13 minut, startuje Český rozhlas ostrý provoz Rádia Wave, stanice určené zejména mladým posluchačům.

Český rozhlas spouští stanici pro mladé posluchače. foto: Reprofoto

Jeho spuštění plánoval generální ředitel ČRo Václav Kasík už před svým nástupem do funkce v roce 1999. Teprve loni, kdy byl zároveň potvrzen v čele rozhlasu na dalších šest let, na plnění letitého slibu došlo.

„Až se startem digitálního vysílání v říjnu 2005, s tímto epochálním krokem, mělo smysl akcelerovat přípravy stanice pro mladé,“ uvedl ve středu Kasík. Do té doby prý rozhlas neměl dost kmitočtů, aby do analogového éteru novou stanici vměstnal.

Rádio Wave tak vzniklo jako následník alternativních okének v programu jiných stanic ČRo. Zaměřit se chce hlavně na lidi mezi 15 a 25 lety věku, zaujmout plánuje hip-hopem a r'n'b, kvalitní kytarovou hudbou, „chytrým“ popem i moderátory z řad aktivních hudebníků.

„Rádi bychom změnili český éter,“ vytýčila cestu sobě a svým kolegům dramaturgyně Wave Markéta Pešková. Mluvená část vysílání podle ní přinese „publicistické prvky snesitelné pro mladé“. „Podstatná je také interaktivita. Mladí chtějí komunikovat emailem, SMS, spoustou dalších kanálů. Posluchači nám budou moci psát přes ICQ, zařadíme soutěže, ankety,“ přibližuje Markéta Pešková.

Slibuje i možnost zaslat do rádia vlastní výběr skladeb, které dají dohromady hodinu. Nejlepší kompilace pak moderátoři zařadí do programu.

Ač tvůrci zdůrazňují, že Wave bude zcela novou stanicí - ať způsobem moderace či výběrem hudby - pracovníci jiných rádií připomínají, že nepřímo vzniku Wave napomohli.

Jakub Bouček ze studentského Rádia Akropolis vyjmenovává několik lidí, kteří dříve v Akropoli působili a pak přešli do Wave. „Je nás tu hodně,“ potvrzuje Markéta Pešková.

„Ostatně i já jsem v Akropoli vysílala. Je to kvalitní instituce, lze se tam naučit rozhlasové práci,“ dodává.

Programový a hudební ředitel Radia 1 Saša Michailidis poukazuje na podobnost programu Wave a Radia 1. „Málokdy se stane, aby nová stanice tak přesně okopírovala profil jiné stanice,“ podotýká. Vadí mu také, že než se začínající digitální vysílání rozšíří z Prahy a Brna po celé republice, bude Wave kromě internetu vysílat jen na pražské a středočeské VKV frekvenci 100,7.

„Lidé v metropoli si alternativní kulturu najdou. Ale to, co jsem jako koncesionář čekal, - že Český rozhlas nabídne alternativu i komerčním rádiím v regionech - to se opět nestalo,“ říká Michailidis. Privátní stanice mohou Wave prý jen těžko konkurovat v kvalitě technického zázemí ČRo.

Šéfredaktor Wave Ladislav Kylar uznává, že být součástí ČRo je výhodou. „Do svých zpráv budeme využívat materiály z Radiožurnálu. „Budeme je ale také doplňovat novinkami důležitými z našeho pohledu, které pak můžeme zpětně nabízet ostatním stanicím,“ říká.
Spolu s technikem jsou prý jediní z týmu, komu je více než třicet let.

„Zkušenosti lidí, kteří v rozhlasu pracují desítky let, mohou být přínosem, ale i balastem,“ míní Kylar. Ani jeho kolegyně Pešková nevidí v nízkém věku členů svého týmu handicap: „Je to výhoda, moderátory si vychováváme pro své vysílání. Lidi, kteří rozumějí hudbě a navíc mají dobrý mluvený projev, tu totiž není odkud brát.“

Za hlavní přednost nové stanice pokládá Michailidis z Radia 1 fakt, že nemusí vysílat reklamu. „Soukromá rádia ji nabízet musejí, aby žila,“ konstatuje. Vedení ČRo navíc přiznává, že týmu Wave nechalo volnou ruku a nebude tlačit ani na co největší poslechovost.

„Neděláme rádio proto, že potřebujeme prodat víc inzerce, ale aby to lidi bavilo,“ prohlašuje Pešková. „Osobně bych nezařadil žádnou reklamu, nicméně vhodně zvolený partner může stanici hodně pomoci,“ je si však vědom šéfredaktor Kylar.

Pod názvem Wave si podle něj může každý představit, co chce: „Pro mě je to 'dobrá vlna'. Doufám, že bude dobrá i pro posluchače.“
Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.