Lidovky.cz

Čtvrtina firem uplácí při veřejných zakázkách

Česko

  11:19
PRAHA - Důkaz, že je v Česku korupce při veřejných zakázkách na vzestupu, dokládá zpráva Světové banky. V zemi roste uplácení nejvíce z regionu střední a východní Evropy a využívá ho více než čtvrtina firem. Hůře než ČR si vedou jen Litva a Albánie. Slováci se drží v závěsu za Českem.

Úplatek. foto: Reprofoto

Statistiky jsou o to varovnější, že v celém regionu korupce při získávání veřejných zakázek klesá. Rok od roku si vedou lépe i státy, které jsou považovány za daleko méně vyspělé a chudší než ČR. Počet úplatků tak klesá například v Estonsku, Gruzii, Bosně a Hercegovině, Rumunsku, Tádžikistánu a na Ukrajině. Nejlépe si vede Slovinsko.

Češi se mohou uklidňovat jen tím, že korupce a uplácení není zdaleka jen doménou postkomunistických zemí. Například korupce není zanedbatelná v německé státní správě a rok od roku stoupá. Soused České republiky se tak může měřit s Rumunskem, Polskem či s Bosnou a Hercegovinou. Ze států západní Evropy si nejlépe vede Španělsko.

Firmy vydají 0,6 procenta tržeb na korupci
Korupce však není jen společenským nebezpečím, ale firmy na ní vydávají obrovské částky. V ČR v průměru společnosti odvedou na úplatcích 0,6 procenta ze svých tržeb. V případě středně velké firmy s ročními tržbami kolem miliardy korun tak na úplatky padne asi šest milionů korun. U největších firem, které dosahují tržeb až mnoha desítek miliard korun, by ale tato částka mohla být i více než stonásobná.

Problém korupce čeští podnikatelé vnímají podobně palčivě jako podnikatelé v Ázerbájdžánu nebo Moldavsku, a jen o něco lépe než v zemích z tohoto hlediska nejhorších, tedy v Kyrgyzstánu a Albánii. Nejméně korupci jako problém pro podnikání vnímají naopak ve Slovinsku, Bělorusku, Uzbekistánu, Estonsku a na Slovensku.

Navzdory prohlášením politiků o boji s korupcí se situace v ČR neustále horší a země se v žebříčcích korupce posouvá stále dolů. Loni se Česko podle údajů organizace Transparency International dělilo o 47. až 50. místo s Řeckem, Slovenskem a Namibií. Podle další statistiky TI se víc než v Česku uplácí jen v zemích, jako jsou Kamerun, Ghana, Togo či Paraguay.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.