Lidovky.cz

Máj památkou. A Tančící dům?

Česko

  15:59
PRAHA - Obchodní dům Máj má být jednatřicet let po svém vzniku prohlášen za chráněnou památku. Podle odborníků si to některé jiné stavby, například Tančící dům, zaslouží víc.

Máj - Tesco. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Obchodní dům Máj, symbol architektury socialistického Československa, chce prohlásit ministerstvo kultury za památku. Vlastně už by se tak stalo, nebýt toho, že se vlastník odvolal a definitivní rozhodnutí tak oddálil. V posledních letech moderních staveb na seznamu nemovitých kulturních památek přibývá. Jiné, architektonicky stejně kvalitní a možná i hodnotnější, tam naopak chybějí.

„Máj si zápis sice zaslouží, taková Kotva je ve srovnání s ním úpadkové dílo. Ale když bude zapsaný Máj, tak bych teoreticky uvítal, aby tam byl i Tančící dům,“ řekl hlavní konzervátor Národního památkového ústavu Josef Štulc. Tančící dům architektů Franka O. Gehryho a Vlada Milunice získal už nejvyšší ocenění v kategorii designu v prestižní anketě amerického časopisu Time. V domácí anketě časopisu Architekt se dostal mezi pět nejvýznamějších českých staveb 90.let. Česká národní banka jej vybrala jako příklad současné budovy na jednu z deseti mincí, které vydala v rámci cyklu Deset století architektury. Přesto se odvážná stavba, která je symbolem nové Prahy, na seznamu památek neocitla. To, že je Tančícímu domu jen deset let, není překážkou. V českých zemích o zápisu rozhoduje pouze kvalita architektury, nikoliv její stáří. I sami památkáři ovšem přiznávají, že kritéria výběru mohou být subjektivní. Podle Štulce nikdo nemůže s jistotou tvrdit, že na seznamu památek je stoprocentně to nejlepší z kulturního bohatství země. Naprosto nedoceněné jsou podle něho například stavby industriální architektury.

Máj a jiné památky 20. století

Máj, druhý obchodní dům v Praze, byl otevřen v roce 1975 jen 2 měsíce po první Kotvě.

Název byl poplatný 30. výročí osvobození země Rudou armádou. Vznikl na místě Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše. Specifická je fasáda do Národní ulice, která je složena ze sendvičových panelů. Na území Pražské památkové rezervace je 1376 chráněných památek.

Pokud bude Máj za památku prohlášen, nestane se první chráněnou pražskou moderní stavbou. Na seznamu se už dříve ocitl hotel International postavený ve stylu sorely, budova ČKD na Můstku a hotely Jalta i Juliš na Václavském náměstí. Přesto se z případu Máj může stát nebezpečný precedens.

Návrh na prohlášení obchodního domu ze 70. let 20.století za památku podal historik umění Rostislav Švácha. Kromě přesvědčení o jeho kvalitách ho k tomu vedla nedávná diskuse v médiích o údainém záměru současného majitele domu, společnosti Tesco, dům zbourat a postavit na jeho místě něco jiného. Taková snaha chránit každou stavbu v ohrožení se může zvrhnout v blokaci všeho nového a v lavinu dalších zápisů. „Upřímně řečeno, z duše si to nepřeju, aby byl Máj prohlášen za památku. A to říkám při vědomí toho, že ten dům mám rád a nerad bych přihlížel jeho demolici. Hájil jsem ho v médiích proti názoru Zdeňka Lukeše, když původně tvrdil, že Máj Pražanům k srdci nepřirostl. Ale nestál jsem ani o opačný extrém, aby se z toho baráku stala památka.“ prohlásil renomovaný český architekt Josef Pleskot, autor valu pod Prašným mostem u Pražského hradu. Obává se toho, že Máj je jen jedním z příkladů trendu posledních let. kdy se památková ochrana vztahuje i na mladičké stavby, které ještě nevykazují historickou hodnotu. „Ať se stavby chrání. Ale onálepkovat je všechny cedulí není dobré, “ míní Pleskot. Podle sochaře a profesora Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Kurta Gebauera hrozí spíš to, že památkáři neuhlídají ani ty domy, které už památkami jsou.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.