Lidovky.cz

Policie znovu vyšetřuje nákup gripenů

Česko

  16:30
PRAHA - Protikorupční policie obnovila vyšetřování kauzy související s nákupem švédských stíhacích letounů Gripen. Ve věci se objevila nová fakta, doposud neznámá a neprověřená, nová tvrzení zainteresovaných osob, řekla dnes mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Alena Vokráčková.

Gripen foto: Reprofoto

Podle reportáže švédské televize z minulého týdne provázely nevyjasněné platby a případy miliardové korupce jak původní jednání o prodeji 24 stíhaček Gripen do České republiky, tak následný pronájem čtrnácti těchto strojů české armádě.

V době jednání o gripenech byl s korupční nabídkou údajně osloven tehdejší senátor ODA Michael Žantovský. Nynější velvyslanec v Izraeli podal trestní oznámení pro podezření z úplatkářství, policie však případ v roce 2003 odložila, protože se nepodařilo zjistit pachatele.

Protikorupční policie se ale o případ nadále zajímala. Spolupracuje s britskými orgány činnými v trestním řízení i se švédskými novináři, uvedla dnes Vokráčková.

Vyšetřování se týká plánovaného prodeje 24 stíhaček Gripen českému letectvu v roce 2001; šlo o společný podnik mezi švédskou zbrojovkou Saab a britskou firmou BAE Systems v poměru 50:50.

Smlouvu o nákupu v dubnu 2002 schválil kabinet Miloše Zemana (ČSSD). Celkový rozpočet na pořízení letounů byl tehdy vyčíslen na 60,2 miliardy korun. Návrh financování však nezískal podporu parlamentu. Po povodních v létě 2002 nakonec nová vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) od záměru nakoupit stíhačky definitivně upustila, protože peníze byly potřeba jinde.

Česko ale nakonec gripeny do výzbroje armády zařadilo: na deset let si od Švédska za zhruba 20 miliard korun pronajalo 14 strojů. Smlouvu o pronájmu podepsali zástupci armády v roce 2004. Do Česka gripeny přiletěly v roce 2005 a nahradily zastaralé ruské stroje MiG-21.

Klíčovou osobou uplácení v České republice byl podle anonymního zdroje švédské televize údajně šéf české kampaně stíhaček Gripen Angličan Steve Mead, který toto obvinění už dříve popřel. Za prostředníky byli označeni Rakušan Alfons Mensdorff-Pouilly, bývalý kanadský ministr Otto Jelinek a spolumajitel společnosti Omnipol Richard Háva. Také oni obvinění popřeli.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.