Lidovky.cz

Topolánek chválil Mašíny

Česko

  19:30
PRAHA - Premiér Mirek Topolánek prolomil v sobotu jedno z tabu české politiky. Během svého projevu na Dni NATO v Ostravě označil bratry Mašíny za „hrdiny protikomunistického odboje“.

Ctirad a Josef Mašínové - pro jedny hrdinové, pro druhé vrazi. Na snímku z roku 1988 v americkém exilu. foto: AFP

Ctirad a Josef Mašínové založili po únoru 1948 odbojovou skupinu a po jejich útěku na Západ za nimi zůstalo šest mrtvých. Jejich činy rozdělují českou společnost. Část lidí je považuje za hrdiny, část za vrahy. Až dosud o nich pochvalně nemluvil žádný český premiér. Velmi rezervovaní byli i dosavadní čeští prezidenti Václav Havel a Václav Klaus. I proto Mašínové už léta marně čekají na státní vyznamenání.

Topolánek označil v sobotu za příkladné české hrdiny čtyři lidi -legionáře a pozdějšího zakladatele československé zpravodajské služby generála Sergeje Jana Ingra, hrdinu bitvy o Anglii generála Zdeňka Škarvadu a bratry Mašíny. „A já se omlouvám, že uvádím jen tato jména. Pár jmen za všechny,“ řekl ještě premiér.

Včera už své vystoupení Topolánek komentovat nechtěl, prý už „vše řekl ve svém projevu“. Premiéra za jeho slova pochválil místopředseda Konfederace politických vězňů Čestmír Čejka. „Jsem rád, že to premiér řekl poprvé na rovinu. My reprezentujeme převážně osoby, které se dobrovolně postavily proti komunistickému režimu s cílem ho vyvrátit. Mašínové jednali stejně, s tím rozdílem, že použili zbraň dříve, než se dalo očekávat.“

Přímo nadšený byl Milan Paumer, který do skupiny bratří Mašínů patřil a s prostřeleným břichem se mu spolu s nimi podařilo utéci na Západ. „Myslím, že Topolánek není špatný chlap, vážím si ho. Pokud bych se s ním někdy setkal, rád bych mu potřásl rukou,“ řekl Paumer, který již šest let žije v Česku.

Někteří politici, hlavně opoziční, ovšem premiéra kritizují. Například předseda ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že Topolánek chce „rozdělovat společnost, místo aby ji spojoval“. „Samozřejmě nikdo nezpochybňuje antikomunismus Mašínů a jejich touhu po svobodě, ale přece jenom je tady určitá kontroverznost v tom, že zaútočili na lidi, kteří se s režimem jenom vezli, kteří nebyli aktivní vykonavatelé,“ prohlásil expremiér Paroubek.

Ještě ostřeji se ozval šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik. „Rodiny obětí řádění bratří Mašínů by panu Topolánkovi jen těžko odpouštěly. Musely by si myslet, že se pan premiér dočista zbláznil.“

„Možná, že chce podtrhnout svoji pravicovost, kterou spojuje s antikomunismem. Musím ale říct, že mi to připadá, jako by si neviděl do huby,“ dodal rozčilený Kováčik s tím, že výrok budou chtít komunisté zřejmě vysvětlil na půdě Poslanecké sněmovny.

Podobný názor má i místopředseda KSČM Jiří Dolejš. „Náš názor na bratry Mašíny je známý. My tvrdíme, že to, co provedli při opouštění republiky, lze kvalifikovat jako trestný čin vraždy a že to k tomu hrdinství nesedí,“ uvedl. Podle Dolejše nejde navíc jen o osobní Topolánkův názor, protože „premiér je jeden z nejvyšších ústavních činitelů“. Topolánek není první vysoký ústavní činitel, který podporu Mašínům jasně vyjádřil. Vyznamenání pro bratry například už léta požaduje předseda senátu Přemysl Sobotka z ODS.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.