Lidovky.cz

Poslanci otevřeli trh s digitálním vysíláním

Česko

  19:07
PRAHA - Sněmovna schválila novelu několika mediálních zákonů, které mají odblokovat nástup digitálního zemského televizního vysílání. Mezi hlavní body novely patří mimo jiné otevření televizního trhu dalším zájemcům o vysílání poté, co bude vypnut poslední analogový vysílač. Předlohu nyní posoudí ještě Senát a prezident.

Televize foto: SiemensReprofoto

Licenci by měl po vypnutí analogového vysílání získat každý, kdo o ni požádá a splní určité podmínky, jako je tomu už nyní u satelitních a kabelových stanic. Analogové vysílání by mělo skončit v říjnu 2010.

Nova a Prima mají dostat kompenzační licenci navíc za to, že se vzdají svých analogových kmitočtů. Poslanci také schválili pozměňovací návrh, podle nějž by licence obou těchto televizí měly být prodlouženy o dalších osm let. Bez uvolnění analogových kmitočtů využívaných Novou a Primou by nevznikl prostor pro další digitální stanice.

Novela má také dát dočasnou kompenzační licenci šesti televizním stanicím, které loni získaly licence pro nastupující digitální vysílání a které o ně později vinou soudních sporů přišly. Jde o Febio TV, TV Barrandov, TV Pohoda, Óčko, Z1 a RTA.

Poslanci také podpořili návrh Petra Plevy (ODS), který počítá s tím, že provozovatelé kabelového vysílání by měli tyto programy zařadit do své nejnižší programové nabídky.

Více reklamy pro ČT
Sněmovnou prošel i návrh, který oproti původní vládní předloze umožňuje České televizi (ČT) vysílat víc reklamy. Na ČT1 až 0,75 procenta denního vysílacího času, na ostatních půl procenta. Původní vládní verze povolovala i na ČT1 jen půl procenta. Podle nyní platného zákona by nemohla ČT od ledna reklamu až na výjimky vysílat. Novela tak veřejnoprávní televizi dočasně, do doby vypnutí analogového vysílání, reklamu opět povoluje.

Výnosy ČT z reklamy mají směřovat na podporu digitalizace a do fondu kinematografie. Schválený návrh ale počítá s tím, že část peněz bude možné využít i na správu a digitalizaci archivu ČT a na úhradu prokázaných a účelně vynaložených nákladů spojených s výběrem a správou výnosů z reklam.

UPC se chce bránit
Schválení novely uvítal předseda Asociace digitálních televizí Jiří Balvín. "Od začátku jsme to požadovali za jedinou možnost, která odblokuje tuto velmi zapeklitou situaci a jsme rádi, že se to podařilo poprvé v životě vládním návrhem," řekl Balvín. Podle něj se ukázalo, že pokud jde o vládní návrh, a nikoli poslaneckou iniciativu, která se stane lidovou tvořivostí, má to naději na úspěch.

Částečné uspokojení krátce po hlasování vyjádřili i zástupci některých tuzemských televizí. "Vítáme, že parlament pochopil, že je potřeba nám dát větší kompenzaci než šesti neúspěšným žadatelům o digitální licence, a proto nám licenci prodloužil o dalších osm let," uvedl generální ředitel Novy Petr Dvořák. Na druhou stranu nerozumíme tomu, proč došlo k vychýlení rovnováhy na reklamním trhu navýšením reklamního limitu České televize, dodal.

Schvalování novely pozorně sledují i další subjekty na tuzemském mediálním trhu. "Protože došlo zásadním způsobem k zasáhnutí do práv soukromých investorů ve prospěch omezené skupiny jiných podnikatelů, hodláme se bránit všemi dostupnými prostředky, a to jak v tuzemsku, tak na úrovni EU," uvedl mluvčí UPC František Malina. "Aktuálně budeme podnikat všechny kroky k tomu, abychom seznámili s tímto problémem jak senát, tak kancelář prezidenta republiky," dodal.

Dolní komora dnes naopak odmítla pozměňovací návrh Ivany Levé (KSČM), který měl Primu v digitální éře zbavit povinnosti vysílat regionální programy. Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) uvedl, že schválení tohoto návrhu by pro Českou republiku znamenalo potenciální riziko arbitráží. Neuspěl například ani návrh Petra Bratského (ODS), který chtěl snížit požadavky na minimální technickou úroveň vysílání pro mobilní telefony.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.