Lidovky.cz

Gripeny zamíří hlídat Pobaltí

Česko

  15:24
PRAHA/PŘEROV - Tři české stíhačky Jas-39 Gripen by se měly během roku 2009 zapojit do ochrany vzdušného prostoru Estonska, Litvy a Lotyšska. Záměr ministerstva obrany, který dnes schválila vláda, podléhá ještě souhlasu obou komor parlamentu. Naopak na druhý konec Evropy, do hor v Kosovu, odlétnou již příští týden vrtulníky z Přerova.

Gripen. foto: Mlejnková AlexandraČTK

Gripeny má do Pobaltí doprovodit zhruba stočlenný letecký a pozemní personál. Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) novinářům řekla, že náklady na misi dosáhnou zhruba půl miliardy korun, které zaplatí armáda ze svého rozpočtu. Švédsko by mělo českému kontingentu poskytnout logistickou podporu, dodala.

Působení tří stíhaček v Pobaltí, které je plánováno od května do července 2009, nijak neohrozí podle Parkanové ochranu vzdušného prostoru České republiky. Piloti a další personál mohou během mise získat cenné zkušenosti, soudí ministryně.

K závazku NATO chránit některé členské státy aliance se přihlásila vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) v roce 2004. Parkanová poznamenala, že i když se nyní její resort i celá vláda snaží šetřit, rozhodla se přesto tento morální slib splnit.

Výpomoc českého letectva pobaltským státům by měla být součástí návrhu na působení české armády v zahraničí v roce 2009, který ministerstvo obrany předloží vládě i parlamentu v polovině příštího roku.

Česko není jediným státem NATO, který se ochraně vzdušného prostoru Pobaltí podílí. Vzdušný prostor Estonska, Litvy a Lotyšska totiž od jejich přijetí do NATO v roce 2004 střežily letouny ostatních spojeneckých zemí, protože žádný z pobaltských států nedisponuje moderním letectvem. V Pobaltí tak již mimo jiné létaly stroje z Belgie, Dánska, Británie, Německa nebo Spojených států.

NATO by se na ochraně Pobaltí mělo podílet delší dobu. Estonsko, Litva a Lotyšsko totiž v dubnu požádaly Severoatlantickou alianci, aby zajišťovala ochranu jejich vzdušného prostoru až do roku 2018.


Přerovští piloti míří do Kosova

Další vojenské stroje. tentokrát vrtulníky, zamíří do ciziny již příští týden. Na tři desítky vojáků z přerovské vrtulníkové základny vyrazí do Kosova. Se svými vrtulníky budou v rámci mezinárodní mise KFOR přepravovat osoby či materiály a připraveni budou i na případné masové evakuace. Zvyknout si přitom budou muset i na vysokou nadmořskou výšku. Vrcholky hor nedaleko od jejich základny totiž přesahují 2000 metrů. ČTK to dnes řekl mluvčí základny Milan Kouřil.

Celkem 29 profesionálních vojáků najde svůj dočasný nový domov na vojenské základně Šajkovac v Kosovu. "Většina z nich má již zkušeností ze zahraničních misí, především na území Bosny a Hercegoviny. Poprvé v historii je však česká vrtulníková jednotka podřízena přímo veliteli KFOR," uvedl mluvčí základny.

Na území Kosova budou kromě přepravy mít na starosti i průzkumné a humanitární lety. Piloti obou vrtulníků Mi-17 a Mi-171Š mohou pomoci i při transportování zraněných osob. Součástí výbavy každého stroje je i 12 nosítek.

"Plnění úkolů v Kosovu má jednu zvláštnost a tou je létání v jiných nadmořských výškách. Základna Šajkovac leží ve výšce 700 metrů nad mořem, ale vrcholy nedalekých hor přesahují 2000 metrů. V řidším vzduchu tak musí být ovládání vrtulníku podstatně jemnější a přesnější," dodal Kouřil.

O vyslání vrtulníkové jednotky do mise KFOR rozhodly loni vláda a parlament. Třetí vrtulníková jednotka KFOR se před odjezdem slavnostně rozloučí v pátek, do Kosova poté zamíří vojáci v pondělí.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.