Lidovky.cz

Česko chce do Íránu poslat velvyslance

Česko

  18:34
PRAHA - Česko chce posunout své diplomatické vztahy s Írákem na "další" úroveň a poslat do Íránu velvyslance. Svého diplomata na stejné úrovni by měl mít v Česku i Írák. Záměr oznámilo ministerstvo zahraničí po schůzce šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga s předsedou zahraničního výboru íránského parlamentu Aláeddínem Burudžerdím.

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg při jednání s první zahraniční návštěvou. foto: Vondrouš RomanČTK

V Česku zatím není íránský velvyslanec, ale zemi tu zastupuje diplomat na nižší diplomatické úrovni chargé d´affaires. Stejného zástupce má Írán v Česku. Jednání o velvyslancích už začala. Svým návrhem Česko podle ministerstva zahraničí vyjadřuje, že má zájem na dialogu, i když česko-íránské vztahy nelze považovat za příliš dobré. V Íránu musí velvyslance schválit parlament, Praha by chtěla, aby to stihl do začátku českého předsednictví v EU v roce 2009.

Delegace vedená Burudžerdím je v Česku na třídenní návštěvě. Burudžerdí v pondělí v Praze vyvracel kritiku, že v jeho zemi vládne totalitní režim a Írán usiluje o jadernou zbraň. Za diktátorskou zemi naopak označil Spojené státy. Burudžerdí obhajoval i výroky íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který upíral právo Izraele na vlastní stát. 

Schwarzenberg se během schůzky proti výrokům íránského prezidenta ohradil. Český ministr také poslanci řekl, že v EU stále existují silné obavy ohledně íránského jaderného programu. Vyzval proto k zodpovězení sporných otázek.

Burudžerdí kritizoval také záměr USA vybudovat v Česku a Polsku protiraketový štít.
Vztahy mezi USA a Íránem jsou velmi napjaté, protože Washington podezřívá Teherán z podpory terorismu. Americké úřady například íránskému prezidentovi během nedávné návštěvy New Yorku zakázaly navštívit prostor Ground Zero, kde do teroristických útoků z 11. září 2001 stály výškové budovy Světového obchodního střediska (WTC). Ahmadínežád zde údajně chtěl položit věnec.

Oficiální jednání v Praze s představiteli íránského režimu kritizovali někteří čeští politici. Setkání odmítl například předseda sněmovního výboru pro obranu Jan Vidím z vládní strany ODS.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.