Lidovky.cz

Průvodce pravidly: psaní „i“ a „y“ v příčestích

Česko

Při psaní i/y v příčestí minulém a trpném i ve jmenných tvarech (hotov, laskav) je třeba ve větě nalézt podmět, určit jeho rod, u rodu mužského životnost a řídit se těmito zásadami.

Je-li podmětem jméno rodu mužského životného, píše se -i: Tito zástupci s postupem souhlasili. Sněhuláci rychle roztáli. Je-li podmětem jméno rodu mužského neživotného nebo ženského, píše se -y: Tyto subjekty se odvolaly. Obě osobnosti byly požádány o rozhovor.

Je-li podmět několikanásobný, píše se -i tehdy, pokud je mezi členy alespoň jedno jméno rodu mužského životného: Vláda a prezident se shodli… Ministerstvo školství a učitelé trvali…

Jsou-li mezi členy několikanásobného podmětu jen jména rodu mužského neživotného nebo ženského, píše se -y: Podpis smlouvy a její ratifikace by měly být…

Jsou-li mezi členy několikanásobného podmětu jen jména rodu mužského neživotného (nebo ženského) a středního, píše se -y: Ministerstvo zdravotnictví a Česká lékařská komora jednaly…

Tvoří-li členy několikanásobného podmětu pouze jména rodu středního v jednotném čísle, má přísudek koncovku -y:Německo a Polsko se dohodly.

Jestliže podmět následuje až za přísudkem, lze se řídit uvedenými pravidly nebo lze zvolit tvar přísudku podle prvního členu: Na tom se shodli vláda a prezident i Na tom se shodla vláda a prezident.

Při psaní koncovek v přítomných tvarech a ve tvarech rozkazovacího způsobu není rod podmětu rozhodující, píšeme vždy i: Chlapci (děti, děvčata) kreslí, vezmi si mě.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.