Lidovky.cz

BIS našla ztracené disky

Česko

  7:14
PRAHA - Kontrarozvědka má ztracená data opět ve svých trezorech. Zda si někdo nepovolaný nestihl pořídit kopie tajných informací, nemohou pracovníci BIS s určitostí říci.

Tiskovka. foto: Jiří Reichl, Lidové noviny

Čtyři CD disky s přísně tajnými informacemi, které před třemi lety unikly z bezpečnostní informační služby (BIS), už má kontrarozvědka zpět ve svých trezorech. Lidovým novinám to potvrdil důvěryhodný zdroj blízký vládě, který je s vyšetřováním úniku tajných dat obeznámen.
 
BIS v posledních týdnech tvrdila, že má data „pod kontrolou“. Její mluvčí Jan Šubert ale nechtěl specifikovat, zda je kontroluje fyzicky, nebo jen na dálku v prostředí, do kterého data unikla. Tato pochybnost nyní padla. „Mají je skutečně ve svých trezorech. Zbývá vyřešit, zda si někdo během doby, kdy byla cédéčka mimo kontrolu služby, nepořídil nějaké kopie,“ řekl zdroj LN.

Nezbývá než čekat
Pátrání po tajných datech tak pro tuto chvíli v podstatě končí. BIS totiž nemá příliš možností, jak po případných kopiích aktivně pátrat.

„Prostě se teď bude několik měsíců nebo let čekat, zda se informace ze spisů někde neobjeví. Ale BIS to nepovažuje za pravděpodobné. Způsob, jakým data zajistila, totiž vylučoval, že by si jejich dočasný majitel stihl kopie pořídit,“ tvrdí již citovaný zdroj LN. Server Aktuálně.cz před časem napsal, že služba za získání dat zaplatila statisíce korun.

BIS

Čtyři disky obsahují kompletní agenturní záznamy ekonomického odboru BIS od poloviny 90. let do roku 2001. Ze služby je někdo vynesl po zpackaném předávání trezorů v roce 2004.



Proti bezproblémovému průběhu získání dat ale stojí starší zjištění LN, že se v podsvětí pohybuje dokonce sedm disků, na něž někdo tajné informace zkopíroval.

Český rozhlas pak nedávno uvedl, že podle jedné z vyšetřovacích verzí mohla tajná data skončit například v rukou loni zavražděného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka nebo uprchlého podnikatele Tomáše Pitra.

Čtyři disky obsahují kompletní agenturní záznamy ekonomického odboru BIS od poloviny 90. let do roku 2001. Ze služby je někdo vynesl po zpackaném předávání trezorů v roce 2004, v době, kdy ze služby odcházel vedoucí ekonomického zpravodajství Martin Uher. Na něho ale podezření nepadá. Inspekce BIS, která případ z pověření státního zastupitelství prověřuje, se spíše zaměřuje na některého z Uhrových nástupců nebo lidí, kteří se předávání trezorů zúčastnili.

Na únik tajných dat se přišlo poté, co kontrarozvědka v polovině října monitorovala schůzku bývalého šéfa civilní rozvědky Karla Randáka s reportérem České televize Daliborem Bártkem a její pracovníci se přitom nechali nachytat. Bezpečnostní a informační služba pak prohlásila, že schůzku monitorovala kvůli závažnému úniku svých tajných dat.

S uzavřením případu se čeká na premiéra
Kauzou už se zabývala sněmovní komise pro kontrolu BIS a vládní výbor pro tajné služby. Sněmovní komise podle svého předsedy Jeronýma Tejce (ČSSD) nyní čeká především na vystoupení premiéra Mirka Topolánka (ODS), který se předchozího zasedání nezúčastnil. „Pan premiér by měl přijít 16. listopadu. Pak hodláme naše šetření uzavřít a s jeho výsledky seznámit v rámci našich kompetencí vládu,“ řekl LN Tejc.

 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.