Lidovky.cz

Město bude týden počítat škody

Česko

  7:50
PRAHA - Byla to největší bezpečnostní akce v letošním roce. Tak hodnotí policie sobotní zásah proti stovkám extremistů, kteří se zúčastnili demonstrací v den výročí křišťálové noci. Materiální škody půjdou maximálně do desítek tisíc korun.

Do centra přišlo 2000 neonacistických odpůrců. foto: Foto: Petr Husička

Prahu to proměnilo ve vojenskou pevnost, obleženou takřka 1500 policisty a strážníky. Strážníci do bývalého židovského města pouštěli přes zátarasy v podstatě jen jeho obyvatele a účastníky pietního shromáždění na památku obětí vraždění židů v roce 1938. Město i policie teď počítají škody na majetku. „Škody na majetku zatím nebyly vyčísleny,“ prohlásila policejní mluvčí Eva Brožová. Podle ní se bezpečnostní akce bude vyhodnocovat po celý týden.

Pražský policejní ředitel Petr Želásko odhaduje škody na policejním majetku maximálně v řádech desítek tisíc korun. V ulici Na Rejdišti bylo zničeno policejní auto, další automobily mají rozbitá zrcátka nebo poškozené blatníky. „Nešlo o záměrné ničení.

Většina škod vznikla nejčastěji v souvislosti s přesunem davu,“ dodal Želásko. Pokud se jeho odhady ukážou jako správné, považuje akci z hlediska škod na majetku za bezproblémovou. Konečnou výši škod policie určí do tří dnů.

Teprve sporadicky nyní přicházejí zprávy o škodách na majetku Pražanů. „Právě jsem dostal informaci o tom, že ve Vysočanech majitelé domů nahlásili pomalované zdi, “ konstatoval Želásko. 

Pražský primátor Pavel Bém ocenil, že v Praze nedošlo k výrazným konfliktům ani k vážným škodám. Shromáždění Pražanů, kteří chtěli vyjádřit svůj odpor k neonacistům, podle něho ukázalo, že česká společnost s extremismem a neonacismem nesouhlasí a že se umí bránit. Sobotní hromadná městská doprava kvůli radikálům demonstrujícím v centru města nejezdila podle jízdního řádu. Některé stanice metra byly opakovaně uzavírány, tramvajové linky 9, 2, 24 a 14 jezdily po objízdných trasách.

Tak například po 15. hodině tramvaje nejezdily přes náměstí Republiky, kde měli sraz anarchisté. Později nejezdily ani přes Václavské náměstí. Stanice metra Českomoravská a Vysočanská byly několikrát na 15 až 20 minut uzavřeny. Právě z Vysočan se dvě stovky anarchistů snažily dostat do Josefova. Dopravní podnik při tom spolupracoval s policií a provoz přizpůsoboval jejím instrukcím.

Cestující proti zdržení neprotestovali, většinou nestáli o to, vystoupit v místě pouličních šarvátek. „Odklony tramvají nám z hlediska finančních nákladů způsobí jen minimální rozdíly oproti normálu. Jiné by to bylo, kdyby odklony tramvají trvaly dny nebo týdny,“ sdělil mluvčí Dopravního podniku Ondřej Pečený.

Luxusní obchody v Pařížské ulici raději neotevřely
Nejluxusnější pražské obchody, které jsou v Pařížské ulici, stojí na trase, kterou se měl avizovaný průvod neonacistů ubírat. V sobotu raději vůbec neotevřely.
Většinou to však jejich provozovatelé zdůvodňovali tím, že sobota je židovským svátkem šábes.

Žádné speciální zabezpečovací akce obchodníci nechystali. Byli přesvědčeni, že profesionalita a početní převaha policistů bude dostatečnou ochranou. Neonacisté se nakonec ve větším počtu do centra nedostali. Starý židovský hřbitov a synagogy tak zůstaly neporušeny. Turističtí průvodci cizince do centra nevodili.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.