Lidovky.cz

Češi vzpomínali na 17. listopad

Česko

  13:03
PRAHA - Česká republika si připomněla osmnácté výročí 17. listopadu 1989. Na Národní třídě, která je jedním ze symbolů pádu komunistického režimu, se mezi lidmi objevili vládní i opoziční politici. Na Hlávkově koleji se konala připomínka nacistického zásahu proti českým vysokým školám v roce 1939.

Prezident Václav Klaus při oslavách 18. výročí sametové revoluce na Národní třídě. foto: ČTK

Premiér Mirek Topolánek u pomníčku, který připomíná zásah pohotovostního oddílu proti studentské manifestaci, zdůraznil nutnost stálého kladení otázky, zda jsou lidé i politici dostatečně zralí na demokracii, odpovědni a poučeni z minulosti. "Na to odpovídám ano, možná. Myslím si, že 18 let je ještě velmi krátká doba a některé excesy, které zažíváme kolem sebe, svědčí o tom, že jsme se nepoučili," uvedl. Podle něho není 17. listopad definitivně vybojovaný boj.

Památku studentů uctili i zástupci sociální demokracie v čele s Jiřím Paroubkem. Podle předsedy Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD) je úkolem politiků připomínat dnešní mladé generaci význam listopadu 89 a ceny svobody.

Původní svátek připomíná zásah nacistů
Den boje studentů za svobodu a demokracii slaví Češi jako státní svátek sedm let. Původně připomínal 17. listopad brutální zásah nacistů proti studentům a uzavření českých vysokých škol po demonstracích 28.října 1939. Při nich byl zraněn student Jan Opletal, který 11. listopadu zemřel. Jeho pohřeb se stal národní manifestací, po níž okupanti v noci přepadli studentské koleje, popravili devět studentských předáků a na 1200 vysokoškoláků odvlekli do koncentračního tábora Sachsenhausen.

Pietní akce u Hlávkovy koleje se zúčastnil prezident Václav Klaus, hodnostáři vysokých škol a dosud žijící účastníci nacistických represí, kterých je kolem stovky. Prezident v projevu připoměl, že cílem německých nacistů bylo zničení české státnosti a vymazání českého národa z mapy Evropy. "Pohřeb Jana Opletala byl záminkou tvrdého zásahu proti české inteligenci," uvedl prezident.

Klaus: Ke totalitě přispěla část inteligence
Podle Klause však významná část české inteligence po válce přispěla ke komunistické totalitě, protože se nechala v meziválečné době omámit levicovými utopistickými vizemi. Druhým důvodem bylo podle něj hledání bezpečnostních záruk na východě po zklamání západními velmocemi, řekl prezident.

Podle Klause není náhodou, že se padesát let po této protinacistické studentské demonstraci v Československu zhroutil komunistický režim. "17. listopad skrývá dvě výročí. Přes velký časový odstup jsou obě propojena, neměli abychom zapomínat ani na jedno, ani na druhé," uvedl prezident.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.