Lidovky.cz

Průvodce pravidly: Krátké a dlouhé samohlásky

Česko

Obecně platí, že délka samohlásky se označuje tam, kde je ve spisovné výslovnosti ustálená dlouhá samohláska. Týká se to jak základů slov (árie, kostým, lídr, rádio, série, téma, víkend, žánr), tak jejich zakončení (filé, ekzém, refýž, rezervoár, šofér, atašé, figurína, originál).
Rádio (ilustrační foto)

Rádio (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Délka vyslovované samohlásky (kvantita) v zakončení slov však není v mnoha případech jednoznačná. Je pevná a ustálená u některých slov (guvernér, bazén, refrén, terén, parafín, hermelín, margarín, rabín, akvamarín, angína, vegetarián, celulóza, tuberkulóza; bonboniéra, kariéra), v celé řadě výrazů ale délka kolísá, popř. se vyslovuje polodélka.

Pravidla českého pravopisu u vybraných typů zakončení uvádějí psaní se samohláskou krátkou i u slov, která lze vyslovovat krátce i dlouze, což bývá uvedeno u příslušných slov v hranatých závorkách. Krácení samohlásek vychází vstříc pisatelům – podle předchozí kodifikace (ta platila v letech 1957 až 1993) se psalo např. milion i milión, ale balón jen dlouze a šampon jen krátce.

Podoby milion, balon, šampon jsou dnes vždy správně. Krátce píšeme rovněž slova zakončená na -una (laguna, tribuna) a -ura (kultura, brožura, inventura, procedura, kontura, ale manikúra, pedikúra) a jejich odvozeniny (brožurka, strukturní, fakturový, armaturový).

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.