Lidovky.cz

LN: Odvede daň a bude mít pokoj

Česko

  19:21
PRAHA - Smýt veškeré stopy nezákonné minulosti 560 milionů korun představuje pro jednotlivce i pro organizovanou skupinu určitě velký problém. V podstatě existují jen dva základní scénáře umožňující tak astronomickou sumu „vyprat“.

Procházka. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

František Procházka a jeho případní komplici se podle expertů na finanční kriminalitu museli držet jednoho z nich z nich.
 
Podle toho prvního zůstane  zločinec i s „úlovkem“ v zemi, kde peníze získal. Pak je utrácí po malých částkách, aby nevzbudil pozornost. Častěji se ale zloději nebo lupiči pokouší utéci za hranice. A to bude možní i případ Procházky. „Vzhledem k tak velké sumě si myslím, že počítá s tím, že se zdekuje a bude si je chtít užít někde v daňovém ráji,“ soudí Václav Láska, bývalý vyšetřovatel velkých hospodářských kauz.

Nejdříve ale musí zločinec zajistit přepravu hotovosti. Jedna možnost je prakticky vyloučená. A tou je letecká přeprava. „Vzhledem k tomu, jak jsou dnes letiště hlídané, je tato možnost nepřijatelná,“ vysvětluje Láska. V úvahu tak přichází  pravděpodobně auto. Kde ale stakilový balík uložit, aby nevzbudil nežádoucí podezření? „Vhodné je Lichtenštejnsko. Je poměrně blízko, a také je poměrně známé benevolentním přístupem bank,“ říká Láska. „Také účty fyzických osob jsou v lichtenštejnských bankách poměrně dobře chráněny,“ dodal.

Tradiční země neprůhledných kont a velké diskrétnosti bankovních úředníků – Švýcarsko – již není pro takové účely vhodná. „Švýcarsko už s policií začalo spolupracovat. Dokonce sami bankovní úředníci, když cítí nějakou levou, kontaktují policii,“ říká Láska. Pokud už jsou peníze v bezpečí v bance, zločinci je rozdělují na různé účty, často pod různými jmény.

Další podrobnosti o praní špinavých peněz
si přečtěte ve středečním vydání deníku
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.